Pierwsze liturgiczne wspomnienie Błogosławionego ks. Michała Sopoćki

W dniach 13-15 lutego 2009 roku, odbyły się uroczystości związane z liturgicznym wspomnieniem Błogosławionego ks. Michała Sopoćki

Pierwsze liturgiczne wspomnienie Błogosławionego ks. Michała Sopoćki Pierwsze liturgiczne wspomnienie Błogosławionego ks. Michała Sopoćki
Pierwsze liturgiczne wspomnienie Błogosławionego ks. Michała Sopoćki Pierwsze liturgiczne wspomnienie Błogosławionego ks. Michała Sopoćki

fot. Jarosław Suszko, Kamil Więcko

W dniach 13-15 lutego 2009 roku, odbyły się uroczystości związane z liturgicznym wspomnieniem Błogosławionego ks. Michała Sopoćki. Skupiły się one w dwóch miejscach: w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie spoczywają relikwie Błogosławionego oraz w kaplicy przy ul. Poleskiej, gdzie ks. Michał pełnił swoją posługę w ostatnich latach życia.

W tych dniach wierni parafii Bożego Miłosierdzia przygotowywali się do uroczystości poprzez uczestnictwo we Mszach Świętych, trwanie na modlitwie oraz słuchanie nauk ks. infułata Stanisława Strzeleckiego przybliżające postać Patrona Sanktuarium.

W sobotę 14 lutego miał miejsce dzień skupienia Wspólnot Miłosierdzia Bożego, w którym uczestniczyło ok. 60 osób. Spotkanie miało charakter formacyjny, informacyjny i modlitewny. Ksiądz Strzelecki wygłosił konferencję nt. Apostolstwa Miłosierdzia Bożego. Pani Genowefa Suchocka — Prezes Stowarzyszenia Czcicieli Miłosierdzia Bożego im. Ks. Michała Sopoćki mówiła o tym, w jaki sposób Stowarzyszenie stara się realizować swoją misję. Ksiądz proboszcz Andrzej Kozakiewicz, zwrócił uwagą na Sanktuarium jako miejsce szczególnie ważne dla realizacji dzieła Miłosierdzia w ujęciu Bł. Michała.

Tego też dnia o godz. 15.00 w kaplicy przy ul. Poleskiej odbyło się krótkie nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia. Po jego zakończeniu ks. Arcybiskup Edward Ozorowski poświęcił pomnik ks. Michała, stojący przed kaplicą, w której Błogosławiony przez wiele lat sprawował sakramenty i udzielał posług duchowych.

W godzinach wieczornych kilkaset osób wzięło udział w procesji, niosąc relikwiarz z ul. Poleskiej do Sanktuarium na os. Białostoczek. W przemarszu uczestniczyli księża z parafii Świętej Rodziny i Miłosierdzia Bożego oraz wierni obu wspólnot. Procesję poprzedzali harcerze z drużyn parafialnych z pochodniami.

O godz. 18.00 w kościele Bożego Miłosierdzia została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Stanisław Szymecki.

W rocznicę śmierci Błogosławionego w dniu 15 lutego wierni tłumnie uczestniczyli w nabożeństwach. Przybyli pielgrzymi m.in. z Wilna, Łodzi i Warszawy. Głównym punktem była Eucharystia odprawiona o godz. 15.00. Wzięło w niej udział kilka tysięcy wiernych, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz oraz kilkunastu kapłanów. Głównym celebransem i kaznodzieją był Arcybiskup Metropolita. W słowie skierowanym do wiernych przypomniał istotę Bożego Miłosierdzia i apelował o postawę pełną miłości w życiu codziennym.

Po nabożeństwie w świątyni wystąpił Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego prezentując szereg utworów związanych z tematyką miłosierdzia.

Uroczystość zakończyła Msza Święta o godz. 18.00 z udziałem chorych, po której było udzielane indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po nabożeństwie trwała adoracja do Apelu Jasnogórskiego.

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama