Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Paweł Bortkiewicz TChr

Całka LebesqueDoszedłem do wniosku, że całka Lebesque jest identyczna z całką Riemana w zbiorach zagęszczonych, co jest użyteczne w badaniu ezoteryczności duszy.

Oczywiście, każdy czytający, nawet nie koniecznie matematyk może wnioskować, że moje dochodzenie do powyższego wniosku jest brednią... Po pierwsze raczej nie mam bladego pojęcia, o czym pisze. Po drugie, to, o czym traktuje całka nijak nie odnosi się do pojęcia i tematu duszy. Zatem brednie? Oczywiście, że tak. Skąd zatem pomysł ich uwidaczniania?

Otóż jestem „pod wrażeniem" dodatku „Newsweek Nauka" zatytułowanego wymownie „Człowiek doskonały". Podtytuły są równie zachęcające - „Skąd i dokąd prowadzą nas geny", „Zabawa w bogów", „Powrót wymarłych zwierząt".

Niestety, nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, skąd i dokąd prowadzą nas geny. Wiem jednak z całą pewnością, że twórczość dziennikarzy „Newsweeka" prowadzi z głębi ich bezdennej ignorancji, a wiedzie na manowce głupoty. Nie jest to też żadna zabawa w bogów, tylko zabawa paplających dzieci.

Nie sposób tutaj prowadzić polemiki z poszczególnymi autorami, ale warto przypomnieć pewne elementarne pryncypia myślenia. To, że coś jest możliwe, nie znaczy, że jest dozwolone. To, że ingerujemy w naturę biologiczną (wyrywając ząb), nie oznacza, że mamy prawo ingerować w naturę racjonalną człowieka (np. manipulując nim w jakiejkolwiek postaci). To, że w przeszłości miały miejsce patologie, to nie usprawiedliwia ich współczesnej próby legalizacji. To, że grzebiemy w genach, czy gmeramy w ulu, to naprawdę nie znaczy, że cokolwiek „stwarzamy" i wkraczamy w kompetencje Boga. „Stwarzać" ma swoje jasne i jednoznaczne znaczenie. Czy naprawdę pismakom trudno zrozumieć słowa takie jak „coś z niczego"?

Spoglądam z zaciekawieniem na rubryczkę pisma, prezentującą biogramy autorów numeru. Geolog, historyk, socjolog, botanik (specjalista od zapylania roślin)... Zero wykształcenia filozoficznego, zero przygotowania genetycznego.

Cóż, postanowiłem napisać coś o reinkarnacji duszy przez pryzmat całki Lebesque'a. Może „Newsweek" to wydrukuje?


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: etyka filozofia natura bioetyka dziennikarz genetyka fakt prasowy Newsweek rzetelność dziennikarska
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W