Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

NATO, Czechy i ŚDM w Krakowie

Źródło: Gość Niedzielny

Ks. Marek Gancarczyk

Nadpodaż gościnności

Byłem świadkiem, jak ktoś przesłał do Polski dwie ukraińskie flagi. Trafią do rodziny, która w czasie Światowych Dni Młodzieży przyjmie gości z tego kraju. Sprowadzone zostały po to, by goście z Ukrainy poczuli się jak w domu...Dwa teksty z tego numeru „Gościa” chciałbym ze sobą zderzyć – o szczycie NATO i klasztorze trapistów w czeskim Novym Dvorze.

O szczycie słyszeli chyba wszyscy. Przez dwa dni Warszawa była polityczną stolicą świata. Na szczycie zapadły ważne decyzje, które niewątpliwie wzmocnią bezpieczeństwo Polski, krajów nadbałtyckich i NATO jako całości. Przy wszystkich zastrzeżeniach, o których pisze Jacek Dziedzina, jest się z czego cieszyć (ss. 16–19). O Novym Dvorze w Czechach zapewne mało kto słyszał. Nigdy też nie był i zapewne nie będzie polityczną stolicą świata. Istniejący tam klasztor trapistów zupełnie się do takiej roli nie nadaje. Ale, jak przekonuje autor tekstu, o losach świata niekoniecznie decydują politycy na ważnych spotkaniach: „te decyzje zapadają tu, w Novym Dvorze, gdzie kilka osób nieustannie woła do nieba o zbawienie świata” (ss. 22–25). Czeski klasztor jest interesujący z jeszcze jednego powodu. Francuscy trapiści założyli klasztor u naszych południowych sąsiadów, ponieważ trafiało do nich wielu młodych Czechów. I teraz mamy do czynienia z sytuacją, że w jednym z najbardziej zeświecczonych krajów powstaje niezwykle żywotny klasztor o surowej regule. I, co najważniejsze, nie świeci pustkami. Proszę mnie źle nie zrozumieć. W żadnym wypadku nie przekreślam pozytywnego znaczenia szczytu NATO. Ale ranga mniszej modlitwy, choć nieprzeliczalna na bataliony wojskowe, które rotacyjnie będą stacjonować w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie, jest nie mniejsza.

I jeszcze parę słów o gościnności, którą wychwalamy na okładce. Byłem świadkiem, jak ktoś przesłał do Polski dwie ukraińskie flagi. Trafią do rodziny, która w czasie Światowych Dni Młodzieży przyjmie gości z tego kraju. Sprowadzone zostały po to, by goście z Ukrainy poczuli się jak w domu. Podobnych sytuacji są tysiące. Już choćby w tym kontekście irytujące jest ciągłe narzekanie na Kościół w naszym kraju. Polscy katolicy w zdecydowanej większości już stanęli na wysokości zadania. Zdaje się, że jedynym problemem będzie zbyt mała liczba zagranicznych pielgrzymów. Nie dla wszystkich może ich starczyć.

opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Polska polityka klasztor NATO Czechy gościnność ŚDM Novy Dvor
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W