Mimo, że Żydzi to zaledwie 2 promile ludzkości, to wśród laureatów Nagrody Nobla jest ich aż 23%...
Żydzi – ten naród budzi rozliczne reakcje od skrajnie pozytywnych po skrajnie negatywne. Z pewnością jednak jest niewielu, którzy obok tego tematu przechodzą obojętnie. Krzysztof Kłopotowski również. W swojej książce „Geniusz Żydów. Na polski rozum” przekonuje, że Żydzi to naród genialny. I dostarcza na to mnóstwa dowodów.
Mimo, że Żydzi to zaledwie 2 promile ludzkości, to wśród laureatów Nagrody Nobla jest ich aż 23%. I choć stanowią około 2% mieszkańców USA, to obsadzają 20% fakultetów najlepszych uczelni i tyle samo prawników najlepszych firm. Zadziwiający jest też odsetek Żydów wśród najlepszych uczonych i biznesmenów świata. To oni stworzyli światowe imperium kina – Hollywood. Oni są odpowiedzialni za znane wszystkim marki i miejsca, jak chociażby New York Times. Wśród ludności Stanów Zjednoczonych są najbardziej wpływową mniejszością narodową. Aż niewiarygodne wydaje się, jak bogata jest panorama różnorodnych działań żydowskich organizacji i społeczności, wywierająca wpływ na liczne działania w Stanach Zjednoczonych. Na każdym kroku można dostrzec przenikanie przez Żydów niezliczonych dziedzin amerykańskiej (i nie tylko) gospodarki, kultury, nauki i wielu innych.
To oni są twórcami wielu wynalazków, innowacyjnych rozwiązań i sposobów działania. Oni mimo wielowiekowych prześladowań wciąż w niesamowity sposób wychodzą cało z różnych opresji i dzięki właściwościom swojego umysłu nie tylko dostosowują się do nowych okoliczności, ale często w nowych środowiskach i czasach zdobywają niebywałą przewagę.
Co jest sekretem ich sukcesu? Autor stara się zrozumieć i przedstawić to, co jest istotą sposobu życia i rozumowania Żyda. Prezentuje rozliczne zadziwiające przykłady, konkretne dane, fakty historyczne, cytowane wypowiedzi znanych polityków i innych osobistości. Pokazuje żydowskie zdolności i umiejętności oraz ich źródła – żydowską religię, kulturę i historię. A na dodatek przekonuje, że warto z nich czerpać pełnymi garściami, bo tylko ucząc się od Żydów można mieć otwarty umysł i sprzyjać rozwojowi własnemu i Polski.
W toku lektury pojawia się sporo wątków powiązanych z Polską – okazuje się na przykład, że imigranci amerykańscy tworzący kino pochodzili głównie z gett Europy Środkowej i Wschodniej w tym Polski.
Powyższe treści do pierwsza część „Geniusza Żydów”. Druga jest opowieścią o osobistych spostrzeżeniach autora na temat postrzegania żydowskości i trudnościach w pracy nad książką.
Nie jest to jednak książka łatwa w odbiorze. Zawiera mnóstwo kontrowersyjnych tez, obrazoburczych stwierdzeń, krytyki chrześcijaństwa, odważnych postulatów i łamania schematów. W wielu miejscach staje w opozycji do naszej kultury, kwestionuje tradycyjne wartości, oskarża katolików o ciasnotę myślenia i ograniczanie się dogmatami, a wiarę traktuje w bardzo specyficzny sposób. Na swój sposób interpretuje nauczanie Jezusa i to, co jest ważne w religii chrześcijańskiej. Stąd również czytelnikowi potrzeba krytycyzmu autora, by móc wyrobić sobie własne zdanie i oddzielić fakty od opinii.
Recenzowana książka Krzysztofa Kłopotowskiego "Geniusz Żydów na polski rozum", Wydawnictwo FRONDA, jest TUTAJ
opr. ac/ac