Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


L'Osservatore Romano (ed. włoska) 17 października 2014

W obliczu postępującego zubożenia

Alarmujące dane „Flash report” włoskiego CaritasuRzym, 17 października 2014. Prawie 10% Włochów (9,9%), czyli 6 milionów 20 tys. osób żyje w warunkach absolutnego ubóstwa. Od 2007 r., kiedy zaczął się kryzys, do dziś podwoiła się zatem liczba ubogich. W regionach południowych staje się to coraz bardziej «autentycznym dramatem społecznym», gdyż 14,6% osób nie jest w stanie pokryć kosztów podstawowych rzeczy, które gwarantują godne życie. 

Są to jedne z najbardziej uderzających danych zawartych w «Flash report» włoskiego Caritasu na temat zjawiska ubóstwa we Włoszech i w Europie, zaprezentowanego dzisiaj w Rzymie z okazji Światowego Dnia Walki z Ubóstwem.

Rodziny żyjące w skrajnym ubóstwie — wynika z danych Caritasu — stanowią 2 miliony 28 tys., 7,9% ogółu włoskich rodzin (12,6% na południu kraju). W liczbach absolutnych ubogich jest w południowych Włoszech ponad 3 miliony, praktycznie stanowią oni połowę wszystkich biednych w kraju. Nie jest dużo lepiej w centrum kraju i na północy: w ciągu pięciu lat odsetek ubogich w stosunku do ogólnej liczby ludności się podwoił. Zmienił się też typ najtrudniejszych sytuacji: wcześniej byli to ludzie w podeszłym wieku, rodziny wielodzietne lub takie, w których byli bezrobotni, dziś są wśród nich młode pary, rodziny z jednym dzieckiem lub dwójką dzieci, rodziny, w których ojciec pracuje.

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: społeczeństwo statystyka ubóstwo ubodzy Włochy minimum socjalne zubożenie skrajne ubóstwo
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W