Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Nowy słownik teologii biblijnej

Justyna Kapłańska

Teologia biblijna dla każdego

"Nowy słownik teologii biblijnej" to bogate źródło informacji na temat Pisma Świętego i jego interpretacji. Jest wspaniałą zachętą, aby poznać bliżej dziedzinę teologii, która zajmuje się tym tematem.


„Nowy słownik teologii biblijnej” pod redakcją ks.prof.dr hab. Henryka Witczyka to dzieło pasujące się pomiędzy „Słownikiem teologii biblijnej” X.Leona-Dufoura a mniejszymi publikacjami, najczęściej podejmującymi jedynie pewne aspekty treści i rozumienia Pisma Świętego. Jest on jednocześnie zbiorem haseł, które wcześniej ukazywały się w tomach „Encyklopedii Katolickiej”.

Tym, co wyróżnia prezentowane dzieło to postawienie na polskich naukowców i polskie opracowania. Praktycznie każde hasło zawiera także odwołania do nowych polskich pozycji z dziedziny biblistyki.

Słownik stanowi obszerne opracowanie i uporządkowanie współczesnej teologii biblijnej, zawiera wnikliwie opracowane hasła, omawiające między innymi księgi i postaci biblijne. Poszczególne księgi analizowane są pod względem problematyki historyczno – literackiej, treści, teologii, a także znaczenia.

Spojrzenie autorów jest jednak dużo bardziej szerokie – słownik zawiera także odniesienia do apokryfów i literatury rabinackiej, a pomiędzy hasłami pojawiają się obrazy – reprodukcje dzieł sztuki z Muzeów Watykańskich. Wszystko to pozwala osadzić Pismo Święte w różnych kontekstach, także dostrzec inspiracje biblijne w sztuce artystycznej. Sprawia też, że odbiór zawiłych nieraz teologicznych treści staje się bardziej przystępny, a także bardziej przyjemny i zachęcający do własnych, dalszych poszukiwań.

Mimo wysokiej wartości naukowej, licznych odniesień do Pisma Świętego i bogatego teologicznego komentarza, język słownika pozostaje jednak zrozumiały dla każdego i może być dobrym początkiem poznawania teologii biblijnej. W zamyśle autorów w szczególnym stopniu polecany jest on katechetom oraz liderom ruchów chrześcijańskich jako pomoc w ich pracy czy służbie. Z pewnością jednak jest wart poznania w całej swej okazałości i haśle – od Abdiasza po Żydów.

Jest to recenzja książki: "Nowy słownik teologii biblijnej", Wydawnictwo JEDNOŚĆ.


opr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Biblia teologia Pismo Święte teologia biblijna słownik teologii biblijnej
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W