List Brata Rogera do Papieża Benedykta XVI

List Brata Rogera wysłany na 3 dni przed jego śmiercią, 13.08.2005

16 sierpnia w czasie wieczornej modlitwy w Kościele Pojednania w Taizé zginął od ciosów zadanych nożem przez chorą psychicznie kobietę Brat Roger Schutz, założyciel ekumenicznej wspólnoty monastycznej. Urodził się 12 maja 1915 r. Jego ojcem był szwajcarski pastor kalwiński, a matką Francuzka. W 1940 r. zamieszkał w wiosce Taizé w południowej Francji (Burgundia), gdzie po kilku latach założył ekumeniczną wspólnotę zakonną, której celem była działalność i modlitwa na rzecz pojednania chrześcijan. Z biegiem czasu Taizé stało się ośrodkiem, do którego zjeżdżała się młodzież z całego świata. Wspólnota organizuje też doroczne spotkania w różnych miastach Europy.

Ważnym wydarzeniem w dziejach ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, a także wyrazem uznania dla jej misji była wizyta Jana Pawła II. 5 października 1986 r. Brat Roger jako przeor Wspólnoty przywitał Papieża słowami: «Drogi Ojcze Święty, mogę powiedzieć Ci z całą prostotą serca, że wraz z moimi braćmi, wpatrzeni w Twoją posługę Pasterza powszechnego, kochamy Cię. Twoje przybycie do Taizé napełnia nas radością, sięgającą samej głębi duszy».

W pogrzebie Brata Rogera, który odbył się w Kościele Pojednania w Taizé 23 sierpnia 2005 r., uczestniczyło ponad 10 tys. osób. Mszę św. sprawował kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W homilii nazwał zmarłego jednym z największych mistrzów i ojców duchowych naszych czasów, człowiekiem kontemplacji i modlitwy, przyjacielem młodych z całego świata.

Do Wspólnoty w Taizé napłynęły liczne telegramy i listy kondolencyjne. Kilkakrotnie wspominał publicznie Brata Rogera Benedykt XVI.

Umiłowany Ojcze Święty!

Z głębi serca pragnę powiedzieć, że ja i moi bracia jednoczymy się z Jego Świątobliwością oraz ze wszystkimi, którzy będą uczestniczyć w spotkaniu w Kolonii.

Co tydzień gościmy w Taizé wielu młodych i niezmiennie pragniemy, aby nowe pokolenia odkrywały Chrystusa obecnego w tej jedynej wspólnocie, jaką jest Kościół.

Mój stan zdrowia nie pozwala mi skorzystać z zaproszenia na spotkanie w Kolonii. Pojedzie tam jednak wielu moich braci, którzy będą prowadzić modlitwy młodzieży w powierzonych naszej opiece dwóch kościołach: św. Agnieszki w Kolonii oraz w katedrze w Bonn.

Kiedy tylko poczuję się lepiej, poproszę o spotkanie w Rzymie, aby móc powiedzieć, jak bardzo nasza Wspólnota z Taizé pragnie trwać w jedności z Ojcem Świętym.

Brat Roger z Taizé

Dopisek odręczny:

Umiłowany Ojcze Święty, zapewniam o mojej głębokiej jedności z Jego Świątobliwością.

Taizé, 13 sierpnia 2005 r.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama