Śp. Kard. Alexandru Todea

Biogram kard. Alexandru Todea (1912-2002)

22 maja zmarł kard. Alexandru Todea, emerytowany arcybiskup Făgăraşu i Alby Iulii (Rumunia).

Urodził się 5 czerwca 1912 r. w Teleac w archidiecezji Făgăraş i Alba Iulia. Święcenia kapłańskie przyjął 25 marca 1939 r. Pracował jako kapłan Kościoła obrządku bizantyjsko-rumuńskiego do momentu jego likwidacji przez władze komunistyczne w 1948 r. 19 listopada 1950 r. otrzymał potajemnie sakrę biskupią z rąk abpa Geralda O'Hary, wysłannika Stolicy Apostolskiej. Uwięziony w 1951 r. i skazany na dożywotnie więzienie, wyszedł na wolność w 1964 r. i podjął pracę przy odbudowie i reorganizacji wspólnot katolickich. 14 marca 1990 r. Ojciec Święty mianował go arcybiskupem Făgăraşu i Alby Iulii. W tym samym miesiącu został wybrany na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Rumunii. 28 czerwca 1991 r. podczas Zwyczajnego Konsystorza Publicznego Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej.

6 kwietnia 1992 r. kard. Todea dostał wylewu krwi do mózgu. Od tej pory służył Kościołowi w Rumunii modlitwą i ofiarą cierpienia. 20 lipca 1994 r. Ojciec Święty przyjął jego rezygnację z zarządzania archidiecezją.

5 czerwca br. kard. Todea miał obchodzić dziewięćdziesiąte urodziny. Z tej okazji Jan Paweł II wysłał do niego list z datą 5 maja 2002 r., w którym napisał m.in.: «Z biegiem lat świadectwo, jakie złożyłeś Chrystusowi, coraz mocniej przemawia do Kościoła. Twoje imię bowiem stało się znane poza granicami twej ojczyzny i wzbudziło żywe uczucia oraz podziw wiernych w Europie i na całym świecie. Tam gdzie biskupi, kapłani, zakonnicy i wierni świeccy wciąż jeszcze są wystawiani na ciężkie próby przez reżimy łamiące wolność religijną i wolność sumienia, świadomość, że ludzie tacy jak ty wytrwali w odważnym świadectwie podczas komunistycznych prześladowań, jest z pewnością źródłem pokrzepienia i odwagi. Dziękuję ci, czcigodny Bracie, za ten jasny przykład miłości Pana, która pozwoliła ci stawić czoło wszelkim próbom i stać się punktem odniesienia dla nowych pokoleń».

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama