Kronika wydarzeń Stolicy Apostolskiej

Kronika wydarzeń związanych ze Stolicą Apostolską - 12.1997

  • 1 I — Z okazji uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki i XXXI Światowego Dnia Pokoju przed południem w Bazylice Watykańskiej Jan Paweł II przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni «Anioł Pański» z Papieżem W Wiedniu zakończyło się XX Światowe Spotkanie Młodych, zorganizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.
  • 2 I — Audiencja dla członkiń żeńskiego instytutu świeckiego «Spigolatrici della Chiesa», powołanego do życia 50 lat temu w Prato koło Florencji. Instytut ten podejmuje w diecezjach dzieła apostolskie i charytatywne. Wśród 100 sióstr jest 10 Polek. W swoim przemówieniu Ojciec Święty nawiązał do Eucharystii jako źródła życia duchowego każdego chrześcijanina Jan Paweł II spotkał się z grupą sióstr z instytutu świeckiego Apostołek Najświętszego Serca Jezusa, założonego w 1919 r. w Mediolanie. W skierowanych do nich słowach Papież zachęcił je do wierności duchowi ewangelicznej prostoty oraz do modlitwy i działania na rzecz budzenia powołań, zwłaszcza kapłańskich.
  • 3 I — Jan Paweł II odbył wizytę duszpasterską we włoskich regionach nawiedzonych jesienią ubiegłego roku przez trzęsienie ziemi. Odwiedził trzy miejscowości: Annifo w Umbrii, Cesi w regionie Marche i Asyż.
  • 4 I — «Anioł Pański» z Papieżem Wieczorem Ojciec Święty udał się na spotkanie z pracownikami Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta i nawiedził szopkę, którą zbudowali w swojej siedzibie.
  • 5 I — Papież przyjął na audiencji uczestniczki Kapituły Generalnej Sióstr Mantellatek Służebnic Maryi z Pistoi, zgromadzenia zakonnego założonego w drugiej połowie XIX w. Wspólnota liczy ok. 650 sióstr, które prowadzą blisko 80 domów we Włoszech, USA, Hiszpanii i w Suazi. Zwracając się do nich, Ojciec Święty podkreślił znaczenie cnoty rozeznania i uległości wobec Ducha Świętego, któremu poświęcony jest bieżący rok.
  • 6 I — W uroczystość Objawienia Pańskiego Jan Paweł II sprawował w Bazylice Watykańskiej Mszę św., podczas której udzielił święceń biskupich 9 kapłanom, m.in. ks. Wiktorowi Skworcowi, nowemu ordynariuszowi diecezji tarnowskiej «Anioł Pański» z Papieżem Wieczorem Ojciec Święty przyjął w Sali Klementyńskiej pielgrzymów z Katowic i Tarnowa, którzy przybyli na konsekrację bpa Wiktora Skworca.
  • 7 I — Audiencje papieskie dla arcybiskupów i biskupów konsekrowanych w uroczystość Objawienia Pańskiego oraz ich krewnych i przyjaciół.
  • 8 I — Podczas audiencji dla 80-osobowej grupy alumnów Kolegium Capranica, pochodzących z Włoch i innych krajów świata, Papież mówił o Duchu Świętym w perspektywie przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Przypomniał, że Duch Święty upodobnia nas do Chrystusa i daje nam moc, by iść za Nim i dawać o Nim świadectwo. On jest głównym sprawcą misji Kościoła i nowej ewangelizacji W Polsce Sejm wyraził zgodę na ratyfikowanie przez prezydenta Konkordatu ze Stolicą Apostolską.
  • 9 I — W południe Ojciec Święty spotkał się z alumnami Kolegium Rumuńskiego, ich wychowawcami oraz biskupami obrządku rumuńsko-bizantyjskiego. Przemawiając do nich, Papież nawiązał do heroicznej przeszłości tego Kościoła i powiedział, że «wkład chrześcijan Rumunii — którzy należą do tradycji bizantyjskiej i są spadkobiercami chrześcijańskiego Wschodu, a równocześnie są otwarci na kulturę europejską — wzbogaca nie tylko Kościół, ale i samą Europę» Z okazji święta zakończenia Ramadanu przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Francis Arinze wystosował do muzułmanów przesłanie na temat «szukania Boga», wspólnej idei wyznawców chrześcijaństwa i islamu.
  • 10 I — W południe odbyła się w Sali Królewskiej audiencja dla członków korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, przybyłych aby złożyć Janowi Pawłowi II życzenia noworoczne.
  • 11 I — Rano w Kaplicy Sykstyńskiej Papież sprawował Eucharystię i udzielił chrztu św. 20 dzieciom pochodzącym z Włoch, Brazylii, Meksyku i Polski (Klara i Elżbieta Orłowskie). Zwracając się do rodziców i chrzestnych, powiedział, że chrzest, ustanowiony przez zmartwychwstałego Jezusa, jest pierwszym sakramentem inicjacji chrześcijańskiej. Stanowi bramę i początek życia według Ducha. Ochrzczony staje się poświęcony Bogu Ojcu i Duchowi Świętemu, a przez upodobnienie do Jezusa staje się nowym człowiekiem i zostaje włączony do wspólnoty Kościoła «Anioł Pański» z Papieżem.
  • 13 I — W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbyła się prezentacja dokumentu Papieskiej Rady «Iustitia et Pax» na temat sprawiedliwego podziału ziemi uprawnej i reformy rolnej. Dokument — podpisany 23 listopada 1997 r. przez kard. Rogera Etchegaraya, przewodniczącego Rady, abpa François Xaviera Nguyena Van Thauna, wiceprzewodniczącego, i ks. prał. Diarmuida Martina — wzywa odpowiedzialnych za losy państw do podjęcia koniecznych reform agrarnych i wskazuje główne zasady, które muszą zostać zachowane, aby przemiany w strukturze rolnictwa nie okazały się utopią, lecz doprowadziły do rzeczywistego przezwyciężenia głodu i nędzy.
  • 14 I — Audiencja generalna. Zwracając się do Polaków, których było w Auli Pawła VI ok. 150, Jan Paweł II pozdrowił obecnych na audiencji biskupów przybyłych do Rzymu z wizytą ad limina. Wśród uczestników audiencji była również 20-osobowa delegacja żydowskiej organizacji Anti-Defamation League B'nai B'rith, której towarzyszył o. Remi Hoeckman OP, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem, oraz prezes tej organizacji Howard Berkowitz. Obecny był również bp Stanisław Gądecki, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Międzyreligijnego.
  • 15 I — Jan Paweł II po raz pierwszy w ciągu swego pontyfikatu udał się na Kapitol, aby odwiedzić siedzibę władz miejskich Rzymu W Magdeburgu zostało podpisane porozumienie między Stolicą Apostolską a niemieckim krajem związkowym Saksonia-Anhalt. Akt ten podpisali: w imieniu Stolicy Apostolskiej nuncjusz apostolski w Niemczech abp Giovanni Lajolo, a w imieniu landu przewodniczący tamtejszej rady ministrów Reinhard Höppner. Porozumienie reguluje różne aspekty relacji między Kościołem katolickim a landem, takie jak wolność religijna i status prawny Kościoła katolickiego, jego dostęp do środków społecznego przekazu, nauczanie religii w szkołach publicznych i prowadzenie przez Kościół szkół różnego stopnia.
  • 16 I — Ojciec Święty przyjął na audiencji pierwszą grupę biskupów polskich, przybyłych do Watykanu z wizytą ad limina. Po odprawieniu z biskupami Mszy św. koncelebrowanej w swojej prywatnej kaplicy, Papież wręczył im tekst skierowanego do nich przemówienia Przemawiając do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej Jan Paweł II nawiązał do prac konserwatorskich, jakie Komisja prowadzi w starochrześcijańskich katakumbach, aby udostępnić je pielgrzymom z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Miejsca te, w których rodziła się i umacniała wiara i nadzieja uczniów Chrystusa, mają wielkie znaczenie katechetyczne dla zwiedzających.
  • 17 I — Ojciec Święty spotkał się z prawnikami i adwokatami Roty Rzymskiej, najwyższego kościelnego trybunału apelacyjnego, rozpatrującego m.in. sprawy dotyczące ważności małżeństwa. W przemówieniu poświęcił uwagę trudnej i dramatycznej sytuacji wiernych, których małżeństwo rozpadło się bez ich winy i którzy pragnęliby zawrzeć nowy związek sakramentalny, ale natrafiają na przeszkody formalno-prawne i proceduralne. W tym kontekście Papież poinformował zebranych, że powołał komisję międzydykasterialną, która ma opracować projekt instrukcji regulującej przebieg procesów o uznanie nieważności małżeństwa. Wezwał także sędziów Roty, aby rozpatrując tego rodzaju sprawy dochowywali wierności prawdzie objawionej o małżeństwie i rodzinie, ale zarazem umieli rozważnie i twórczo korzystać z dorobku nowoczesnej nauki, zwłaszcza dyscyplin antropologicznych i prawnych. Członkami Trybunału Roty Rzymskiej są m.in. dwaj Polacy: ks. prał. Antoni Stankiewicz i ks. prał. Grzegorz Erlebach Opublikowany został komunikat z 2-dniowego spotkania delegacji Stolicy Apostolskiej i Patriarchatu Moskiewskiego, które zakończyło się 15 stycznia w Moskwie. Na czele delegacji stali kard. Edward Idris Cassidy, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz metropolita smoleńsko-kaliningradzki Kirył, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Relacji Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. W czasie spotkania — które odbyło się w ramach regularnych kontaktów dwustronnych — omówiono zagadnienie relacji katolicko-prawosławnych w Rosji i w innych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw W Kościele polskim po raz pierwszy obchodzony był Dzień Judaizmu.
  • 18 I — «Anioł Pański» z Papieżem. Ojciec Święty zapowiedział, że 21 lutego odbędzie się Konsystorz Publiczny oraz podał nazwiska przyszłych kardynałów, wśród których jest jeden Polak, abp Adam Kozłowiecki SJ, misjonarz w Zambii.
  • 19 I — Przed liturgicznym wspomnieniem św. Agnieszki Jan Paweł II — jak co roku — pobłogosławił w Watykanie dwa żywe baranki. Z ich wełny zostaną zrobione paliusze, które Papież nakłada arcybiskupom metropolitom na znak ich godności kościelnej i szczególnej więzi ze Stolicą Apostolską Ojciec Święty przyjął na audiencji prywatnej marszałka Senatu Rzeczypospolitej prof. Alicję Grześkowiak.
  • 20 I — Podany został do publicznej wiadomości tekst przesłania, które Jan Paweł II skierował w ubiegłym miesiącu do przewodniczącego Wietnamskiej Konferencji Episkopatu kard. Paula Josepha Pham Děnh Tung. Poświęcone jest ono jubileuszowi dwóchsetlecia objawień maryjnych w wietnamskim sanktuarium w La Vang. Ojciec Święty wyraził w nim m.in. swój podziw dla świadectwa wiary katolików wietnamskich, składanego często w bardzo trudnych warunkach i polecił opiece Matki Bożej Wietnamczyków żyjących w ojczyźnie i za granicą W Rzymie zakończyło się zebranie Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II. Podczas spotkania omawiano sprawy związane z budżetem Fundacji. W zebraniu wzięło udział 9 osób tworzących Radę: jej przewodniczący abp Szczepan Wesoły, wiceprzewodniczący ks. inf. Stanisław Dziwisz oraz jej członkowie: kard. Adam Majda, abp Józef Kowalczyk, bp Stanisław Ryłko, prof. Alicja Grześkowiak, ks. Ronald Ściera oraz dr Janusz Boxa ze Stanów Zjednoczonych i dr Krystyna Tomkiewicz z Paryża.
  • 21 I — Jan Paweł II rozpoczął 81. podróż zagraniczną swego pontyfikatu, udając się z wizytą duszpasterską na Kubę.
  • 22 I — W związku z 25. rocznicą legalizacji aborcji w USA Ojciec Święty skierował do katolików tego kraju specjalne przesłanie, w którym raz jeszcze potępia «holokaust niewinnych istnień ludzkich».
  • 24 I — W liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego opublikowane zostało w Watykanie orędzie papieskie na XXXII Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który obchodzony będzie w Kościele pod hasłem: «Z pomocą Ducha Świętego przekazujemy nadzieję».
  • 25 I — W bazylice św. Pawła za Murami odbyło się uroczyste zamknięcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Edward Idris Cassidy, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
  • 26 I — Ojciec Święty zakończył swoją pielgrzymkę apostolską na Kubę i w południe powrócił do Watykanu.
  • 27 I — Został opublikowany list Jana Pawła II do Episkopatu Niemiec w sprawie kościelnych poradni rodzinnych.
  • 28 I — Audiencja generalna. Ojciec Święty pozdrowił m.in. grupę pielgrzymów z Polski oraz biskupów przybyłych z wizytą ad limina Wieczorem w Bazylice Watykańskiej, pod przewodnictwem kard. Luigiego Poggiego, została odprawiona Msza św. za spokój duszy śp. abpa Bronisława Dąbrowskiego. Koncelebrowali m.in. substytut abp Giovanni Battista Re, abp Zenon Grocholewski, abp Edward Nowak, abp Szczepan Wesoły, bp Stanisław Ryłko, sekretarz osobisty Ojca Świętego ks. prał. Mieczysław Mokrzycki, księża z Sekretariatu Stanu Henryk Nowacki i Paweł Ptasznik oraz ok. 40 kapłanów.
  • 29 I — Jan Paweł II przyjął na prywatnej audiencji ministra Spraw Zagranicznych RP Bronisława Geremka.
  • 31 I — Audiencja dla nowego ambasadora Wielkiej Brytanii przy Stolicy Apostolskiej Marka Edwarda Pellew, który złożył Ojcu Świętemu listy uwierzytelniające. W przemówieniu Papież poruszył m.in. kwestię zadłużenia międzynarodowego krajów ubogich oraz handlu bronią, wspomniał także o konfliktach w afrykańskim regionie Wielkich Jezior i o sytuacji w Irlandii Północnej W Watykanie odbyła się audiencja papieska dla władz włoskiego regionu Lacjum, którego stolicą jest Rzym. Nawiązując do bliskiego już Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, Ojciec Święty powiedział m.in.: «Rok Święty stanowi opatrznościową okazję do promowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego, które nigdy nie traci z oczu człowieka, jego praw i obowiązków. Przypomniałem o tym w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju w obecnym roku, w którym przypada 50-lecie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Osoba winna być w centrum każdego programu społecznego». Ojciec Święty powiedział również, że autentyczna demokracja możliwa jest tylko w państwie prawa, które opiera się na właściwej koncepcji osoby ludzkiej W związku z zamachem dokonanym przez terrorystów baskijskich w Sewilli, w wyniku którego śmierć poniosło małżeństwo Alberto Jiménez Becerril i Ascensión García Ortiz, Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano skierował w imieniu Ojca Świętego telegram kondolencyjny do abpa Sewilli Carlosa Amigo Vallejo. Potępił w nim wszelką przemoc i przekazał wyrazy współczucia Papieża krewnym zamordowanych, a w szczególności trojgu osieroconym dzieciom.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama