ABC o świecie Jezusa

O kontekście historycznym wcielenia Chrystusa - wstęp

ABC o świecie Jezusa

Filippo Serafini, Roberta Taverna

ABC o świecie Jezusa

ISBN: 978-83-7318-849-5

wyd.: WAM 2007



Spis treści
Wstęp
1. Polityka
Witaj Cesarzu! Imperium Rzymskie
Brutalność i chwała. Herod Wielki
Spięcia i kompromisy. Powstania i prokuratorzy
Pieniądze i opłaty. Podatki i monety
Wojsko i armia. Żołnierze i wyposażenie
2. Rodzina
Rodzina i genealogia. Modele rodziny
Wielkie obrzędy rodzinne. Od obrzezania do pogrzebu
Dom. Domy palestyńskie
Nieporozumienia w rodzinie. Rozwód i dziedziczenie
Praca w Palestynie. Wieśniacy, rybacy i rzemieślnicy
3. Społeczeństwo
Towary i rynki. Pragnienie bogactwa
Nie jesteś obrzezany. Judeochrześcijanie i hellenochrześcijanie
Alfa i Omega. Języki i nauka
Patronat i... niewolnictwo. Klasy społeczne
Podróże. Komunikacja lądowa i morska
4. Religia
Objawienie i Prawo. Praktyki religijne
Synagoga. Początki i liturgie
Świątynia. Historia świątyni jerozolimskiej
Jeden judaizm, liczne prądy. Saduceusze, faryzeusze, zeloci, esseńczycy i Samarytanie
Przybądźcie, podążajmy do Jerozolimy! Święta Izraela Beer-Szeba
Prezentacja

Wstęp

Nie ma wątpliwości, że Nowy Testament, a w sposób szczególny Ewangelie, należą do najbardziej znanych tekstów biblijnych, zarówno dla osób wierzących, jak i dla tych, którzy mają jedynie powierzchowoną wiedzę o chrześcijaństwie. Choć lektura Nowego Testamentu zywkle nie przysparza nam większych trudności, a niejednokrotnie teksty w nim zawarte wydają się nam niezwykle bliskie, należy pamiętać, że zostały one napisane prawie dwa tysiące lat temu i ukazują ludzi o zupełnie innej mentalności od naszej. Sytuacje opisane na kartach Nowego Testamentu dzieją się w odmiennym kontekście społecznym, a obyczaje oraz instytucje w niego wpisane często niewiele mają wspólnego z tymi, które znamy na co dzień. Dlatego, aby w pełni rozumieć przesłanie Nowego Testamentu, należy poznać, przynajmniej w zarysach, miejsce oraz kontekst społeczno-hi-storyczny, w jakim ten tekst powstawał. Skupimy się zatem na Palestynie oraz na terenach śródziemnomorskich w I wieku po Chrystusie. Niniejsza publikacja ma na celu pomoc czytelnikom w nieco bliższym i głębszym poznaniu ówczesnej rzeczywistości. Zawiera ona wybrane, podstawowe informacje dotyczące historii, ekonomii, społeczeństwa oraz religii w tamtych czasach. Treść została podzielona na cztery sekcje:

  • Pierwsza - żółta - skupia się przede wszystkim na problemach politycznych. Ukazuje charakterystyczne cechy rzymskich rządów w Palestynie, opisuje rolę Heroda Wielkiego oraz jego dynastii, a także spięcia, do jakich często dochodziło między rządzącymi a Żydami. Omówione również zostały sprawy związane z ekonomią oraz problemy zbrojeniowe (np. narzędzia walki). Te zagadnienia ściśle wiążą się z życiem Jezusa, który narodził się w czasach Heroda Wielkiego i zmarł „pod Poncjuszem Piłatem”.
  • Sekcja druga - pomarańczowa - poświęcona jest rodzinie. Ukazuje codzienne, domowe życie rodziny w tamtych czasach, włącznie z opisem relacji oraz więzów łączących jej członków. Przedstawia różne celebracje związane z ważnymi momentami życia człowieka, w których rodzina jest istotnym punktem odniesienia (narodziny, małżeństwo, śmierć) oraz trudności, jakie następowały wraz z jej kryzysem. W tej sekcji poświęciliśmy również nieco miejsca na problemy związane z pracą, która w tamtych czasach miała wymiar rodzinny. Misja Jezusa i apostołów wpisana była w tę rzeczywistość codziennego życia.
  • Trzecia sekcja - czerwona - podejmuje kwestie składające się na życie społeczne. Ukazuje różnice pomiędzy klasami społecznymi, opisuje warunki bytowe. W tej części poruszone zostały tematy związane z handlem, podróżowaniem i szkolnictwem. Jezusowi nie chodziło o dokonanie rewolucji społecznej, lecz chciał On zmienić sposób patrzenia na człowieka oraz zwrócić uwagę na godność każdej istoty ludzkiej. Między innymi z tego względu przesłanie Jezusa łączy się głęboko z realiami społeczności, w jakiej żył.
  • Sekcja czwarta - zielona - porusza aspekty związane z religią. Mówi o modlitwie, kulcie, świętowaniu, czyli o tym wszystkim, co składało się na wiarę w środowisku, w którym wzrastał i żył Jezus. Obok zwrócenia uwagi na podstawowe elementy charakterystyczne dla judaizmu, ukazane są w tej części pokrótce ważniejsze instytucje religijne (świątynia i synagoga), a także celebrowane tam uroczystości. Judaizm w czasach Jezusa przybierał różne - czasem bardzo różniące się między sobą - „formy”, o których w zarysie również powiemy. W tym kontekście odbywały się liczne dyskusje, często kontrowersyjne, Jezusa i Jego uczniów z nauczycielami i z kapłanami.

O tym, jak ważna jest dla chrześcijanina znajomość treści poruszonych między innymi w tej publikacji, mówi Papieska Komisja Biblijna w dokumencie Interpretacja Pisma Świętego w Kościele:

Odwieczne Słowo stało się Ciałem w konkretnych warunkach historycznych, w określonym środowisku społeczno-kulturowym. Kto pragnie usłyszeć to Słowo, powinien z całą pokorą szukać go tam, gdzie ono pozwala do siebie dotrzeć, przy użyciu koniecznych środków ludzkiego poznania. (...) Biblia nie przedstawia się bowiem jako objawienie bezpośrednie prawd ponadczasowych, ale raczej jako szereg, potwierdzonych na piśmie intencji Bożych, poprzez które Bóg ukazuje się w konkretnej historii ludzkiej. (...) Wniosek stąd, że tekstów biblijnych nie można zrozumieć właściwie bez dokładnego zbadania historycznych uwarunkowań ich powstawania.

Życzymy wszystkim Czytelnikom, aby lektura tego małego vademecum służyła pomocą w pełniejszym zrozumieniu i przyjęciu do serca bogactwa treści Nowego Testamentu.

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama