Podróż w czasie - krok po kroku za św. Pawłem po tureckich terenach

Antiochia - miasto, w którym po raz pierwszy ci, którzy przyjęli Ewangelię, zostali nazwani chrześcijanami

Czy wiesz, że tereny obecnej Turcji były najbardziej otwarte na nowe credo, które od połowy I wieku przeniknęło tam, dzięki misji św. Pawła? Czy wiesz, że w Antiochii, metropolii antycznej, z wielką otwartością przyjmowano Dobrą Nowinę? Stawało się to dzięki entuzjamowi i wytrwałości Apostoła Narodów...

Podróż w czasie - krok po kroku za św. Pawłem po tureckich terenach

Antiochia dziś to po turecku Antakya. W mieście Antakya znajduje się niewielka społeczność chrześcijan. Można rzec, że pozostała tam tylko "garstka" wyznawców Chrystusa. A jak było kiedyś? Historyczna nazwa miasta Antakya to Antiochia Syryjska, a grecka Antiocheia. Miasto nad rzeką Orontes (Asi), które kiedyś było bardzo otwarte na Dobrą Nowinę. Miasto, w którym po raz pierwszy ci, którzy przyjęli Ewangelię, zostali nazwani chrześcijanami. Tak, Antiochia Syryjska była niezwykłym ośrodkiem chrześcijaństwa, o czym możemy przeczytać w samym Piśmie Świętym, w Dziejach Apostolskich:

"Oni to po przybyciu do Antiochii przemawiali też do Greków i opowiadali Dobrą Nowinę o Panu Jezusie. A ręka Pańska była z nimi, bo wielka liczba uwierzyła i nawróciła się do Pana. Wieść o tym doszła do uszu Kościoła w Jerozolimie. Wysłano do Antiochii Barnabę. Gdy on przybył i zobaczył działanie łaski Bożej, ucieszył się i zachęcał wszystkich, aby całym sercem wytrwali przy Panu; był bowiem człowiekiem dobrym i pełnym Ducha Świętego i wiary. Pozyskano wtedy wielką liczbę [wiernych] dla Pana. Udał się też do Tarsu, aby odszukać Szawła. A kiedy [go] znalazł, przyprowadził do Antiochii i przez cały rok pracowali razem w Kościele, nauczając wielką rzeszę ludzi. W Antiochii też po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami" /Dz 11, 20b-26/.

Antiochia była punktem wyjścia dla misyjnych podróży Apostoła Narodów około roku 50. Dzięki przewodnikowi "Turcja śladami św. Pawła", którego autorem jest Giovanni Uggeri, profesor zwyczajny topografii starożytnej na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, możemy odbyć niezwykłą podróż w czasie. Krok po kroku za Apostołem Narodów – św. Pawłem. Na początku przybliżona została postać samego św. Pawła i początki jego nauczania, a następnie zostały ukazane, w piękny i obrazowy sposób, jego podróże. Ten ciekawy archeologiczny przewodnik po tureckich miejscach, gdzie św. Paweł głosił Dobrą Nowinę, pomaga w lepszym zrozumieniu kontekstu środowiskowego, kulturalnego, religijnego i historycznego, w jakim było dane działać Apostołowi. Oprócz dokładnych opisów znajdziemy w nim przepiękne fotografie zabytków, mapy, rysunki. Jest to przewodnik, po który warto, aby sięgnęli szczególnie ci, którzy bardzo pragną poznawać historię pierwszych chrześcijan i odkrywać historyczne tereny, na których było dane im żyć. Jeśli ktoś wybiera się do Turcji, może wziąć ze sobą również ten przewodnik i zrobić niezwykłą wycieczkę po śladach Apostoła. Jest to także dobra książka dla ewangelizatorów. Pokazuje, jak wiele kilometrów przebył św. Paweł dla szerzenia Dobrej Nowiny. Jego wytrwałość przynosiła dobre owoce. Dziś potrzeba podobnej wytrwałości w głoszeniu Ewangelii na świecie... A może i jeszcze większej?

Recenzowany przewodnik "Turcja śladami św. Pawła", Wydawnictwo JEDNOŚĆ, jest TUTAJ!

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama