Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Leksykon

AC

Historia Kościoła w datach i faktach

Historia Kościoła w datach i faktach - foto
Autor/źródło: Pixabay, Didgeman

Leksykon "Historia Kościoła w datach i faktach" ukazuje najistotniejsze daty i fakty z historii Kościoła. Ukazuje je na tle historii powszechnej, co pozwala dobrze zrozumieć rolę, jaką chrześcijaństwo odegrało w dziejach świata.


Leksykon opracował w oryginale Stephan Kotzula, natomiast opracowaniem wydania polskiego zajął się ks. dr Tomasz Gocel. We "Wstępie" ks. Tomasz pisze: "Historia Kościoła katolickiego, od momentu ustanowienia przez Jezusa Chrystusa, nieodłącznie jest związana z potrzebą i koniecznością dokumentowania jego doktryny, tradycji i działalności. Najpierw taką rolę pełniły Ewangelie, Dzieje Apostolskie, Listy, ale potem wraz z rozwojem wspólnot chrześcijańskich, spisywano martyrologia, dokumentowano dzieje poszczególnych pontyfikatów papieży, biskupstw, zakonów i historię kościołów partykularnych. Wreszcie zaistniała potrzeba opracowania syntezy dziejów Kościoła katolickiego. Przez wieki napisano wiele takich syntez. W ostatnich latach ze względu na przemiany cywilizacyjne coraz większą popularność zdobywają wydawnictwa utrzymane w formie kalendarium z dziejów Kościoła".

"Historia Kościoła w datach i faktach" to leksykon przybliżający czytelnikom ponad dwa tysiące lat dziejów chrześcijaństwa – od późnej starożytności do czasów współczesnych. Uwzględniono w nim wszystkie ważniejsze wydarzenia z historii Kościoła w powiązaniu z historią świata. Zostały one przejrzyście zestawione ze sobą w siedmiu działach, dzięki czemu można równolegle prześledzić chronologię faktów związanych z kształtowaniem doktryny, działalnością misyjną, losami najważniejszych zakonów, biografiami świętych czy rozwojem sztuki chrześcijańskiej. Na końcu książki znajduje się indeks osób ułatwiający wyszukiwanie wydarzeń dotyczących konkretnych postaci, które odegrały ważną rolę w dziejach Kościoła.

Leksykon można znaleźć na stronie Wydawnictwa JEDNOŚĆ tutaj>>


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość sztuka chrześcijaństwo liturgia Kościół społeczeństwo historia Kościoła muzyka doktryna święci zakony życie chrześcijańskie działalność misyjna leksykon historia świata Wydawnictwo Jedność
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W