Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


POD WIECZÓR ŻYCIA

Danuta Mastalska, Pod wieczór życia, Centrum Formacji Maryjnej "Salvatoris Mater"„Człowiek w podeszłym wieku nie jest kimś przegranym, jest nim bardziej ten młody, który »zabija czas« spędzając go na niczym. Nie chodzi tu o kontrastowanie młodości i starości. Trzeba jednak docenić wartość spełniającego się życia”.Te pełne optymizmu słowa pokazujące jeden z sensów starości znaleźć można w niewielkiej książeczce Danuty Mastalskiej zatytułowanej „Pod wieczór życia”. Zawiera ona rozważania i modlitwy dla osób starszych. Co ważne, ich autorka nie jest osobą w podeszłym wieku.

Książka wydana została przez Centrum Formacji Maryjnej „Salvatoris Mater” w Licheniu w serii „Biblioteka Pielgrzyma”. Ukazała się w roku ludzi starszych ogłoszonym przez ONZ i mocno zaakcentowanym przez Ojca Świętego Jana Pawła II, który w październiku br. skierował list do osób w podeszłym wieku.

Czytając książkę Danuty Mastalskiej krok po kroku odkrywamy dobro, jakie niesie w sobie starość. Poznajemy wiek podeszły jako czas spełnienia, będący równocześnie zadaniem, jako niekończącą się szkołę życia, jako czas głębszego rozumienia i współczucia. Utwierdzamy się w przekonaniu, że starość jest czasem przynoszenia owocu, którym jest miłość.

Pisząc o trudnych drogach starości, autorka zwraca uwagę: „Właśnie starość pomaga nam odkryć prawdziwy sens życia. Lepiej rozumiemy, że nie leży on w zewnętrznej aktywności (jak nam się wcześniej zdawało), ale w wewnętrznej głębi. Przede wszystkim we wzrastającej miłości do Boga i ludzi, w tym miłości do siebie (choć bez egoizmu). Aby wejście w starość (przejście od aktywności zawodowej do innego sposobu życia) nie było zbyt trudnym progiem do pokonania, trzeba się do niej już wcześniej przygotowywać”.

W książeczce „Pod wieczór życia” znaleźć można bardzo wiele modlitw, które osoby starsze mogą odmawiać w różnych okolicznościach życia. Na przykład tę, zaczynającą się od słów: „Panie, jeśli nadejdą ciemne wieczory zmierzchu mojego życia, nie daj mi zwątpić, nie daj mi się załamać. Niech wiem i czuję, że moje życie ma sens zawsze i do końca. Niech strach nie wygląda z każdego zakątka, niech nie opanuje mnie pustka. Niech nie poddam się biernej rezygnacji i rozgoryczeniu. Niech popatrzę na swoje życie nie z ziemskiej, ale z Twojej perspektywy...”.

W zakończeniu książki zawarte zostały pełne wzruszających sformułowań podziękowania autorki skierowane do rodziców.

W starszym wieku wielu ludzi odkrywa na nowo radość, jaką niesie lektura. Warto więc sięgnąć po książkę Danuty Mastalskiej „Pod wieczór życia”, by cieszyć się głębią słów doceniających osoby w podeszłym wieku.

Zainteresowanym podajemy adres wydawcy: Centrum Formacji Maryjnej „Salvatoris Mater”, ul. Klasztorna 4, 62—563 Licheń, tel. 063/ 270 77 20, fax. 063/270 81 20.

KS. A. S. 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa lektura cierpienie sens życia starość podeszły wiek stary dziadek babcia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W