Krótka biografia bł. Abpa Bartłomieja Fernandesa od Męczenników (1514-1590), beatyfikowanego 4.11.2001
Urodził się w Lizbonie w Portugalii 3 maja 1514 r. Ochrzczony został w parafialnym kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny od Męczenników. Od tej nazwy pochodzi jego imię.
Już w dzieciństwie zetknął się z zakonem ojców dominikanów, którzy w tym czasie aktywnie działali w Lizbonie. Do nowicjatu został przyjęty w 1528 r. Po ukończeniu studiów filozoficznych i teologicznych, w 1538 r. zaczął wykładać w Kolegium św. Dominika w Lizbonie, a od 1540 r. przez kilkanaście lat wykładał teologię w Batalha. Powołany następnie na stanowisko wychowawcy królewskiego, przeniósł się na dwór w Evorze, gdzie zasłynął jako wybitny kaznodzieja. W latach 1557-1558 był przeorem jednego z klasztorów w Lizbonie. W 1558 r. został mianowany arcybiskupem Bragi. Sakrę biskupią otrzymał w kościele św. Dominika w Lizbonie 3 września 1559 r. Uczestniczył w Soborze Trydenckim, gdzie wyróżnił się skromnością i rozległą wiedzą. Jego propozycje dotyczące reformy duchowieństwa zostały przyjęte z uznaniem. Z jego zdaniem liczyli się i zasięgali jego rad papież Pius IV i kard. Karol Boromeusz. Aby wprowadzić w życie decyzje Soboru Trydenckiego, abp Bartłomiej Fernandes od Męczenników zwołał lokalne synody w 1564 i 1567 r. W 1571 lub 1572 r. rozpoczął budowę seminarium w Campo da Vinha. W swej posłudze biskupiej przywiązywał szczególną wagę do formacji kandydatów do kapłaństwa, a także troszczył się o wychowanie chrześcijańskie wiernych. Nadzorował wydanie w języku portugalskim katechizmów, dekretów Soboru Trydenckiego i innych publikacji. Napisał 32 dzieła, pośród których najbardziej znane jest Stimulus Pastorum — ofiarowane uczestnikom zarówno pierwszego, jak i drugiego Soboru Watykańskiego — oraz wiele innych prac, z których nie wszystkie zachowały się do naszych czasów.
W 1582 r. złożył rezygnację z urzędu arcybiskupiego. Przeniósł się wówczas do klasztoru Świętego Krzyża w Viana do Castelo, gdzie zmarł 16 lipca 1590 r.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (3/2002) and Polish Bishops Conference