Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Bł. Kamen WiczewPetyr Wiczew urodził się 23 maja 1893 r. w Sremie w Bułgarii w głęboko wierzącej rodzinie prawosławnej. Naukę rozpoczął w niższym seminarium duchownym. 8 września 1910 r. wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Augustianów od Wniebowzięcia (asumpcjonistów) w Gempe w Belgii i przyjął imię Kamen. Dwa lata później rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne na Katolickim Uniwersytecie w Lowanium. Od 1918 r. był wykładowcą w Kolegium św. Augustyna w Płowdiwie (Bułgaria), a następnie w niższym seminarium duchownym w Stambule, gdzie 22 grudnia 1921 r. został wyświęcony na kapłana w obrządku bizantyjsko-słowiańskim.

Odbył studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Studiów Wschodnich w Rzymie oraz w Strasburgu, gdzie w 1929 r., na uniwersytecie, uzyskał doktorat z teologii. Był wybitnym znawcą historii bułgarskiego Kościoła i autorem wielu prac naukowych, które publikował w czasopiśmie «Échos d'Orient».

W 1930 r. został profesorem filozofii i prefektem studiów w Kolegium św. Augustyna w Płowdiwie, stanowiącym w tym czasie jeden z najlepszych ośrodków wychowawczych w Bułgarii. O. Kamen pracował w nim do zamknięcia kolegium przez władze komunistyczne 2 sierpnia 1948 r.

W tym samym roku został mianowany przełożonym seminarium duchownego swego zgromadzenia, a następnie — po wydaleniu z kraju wszystkich duchownych cudzoziemców i zamknięciu kościelnych ośrodków nauczania — wikariuszem generalnym wspólnoty dwudziestu ocalałych w Bułgarii asumpcjonistów, którzy posługiwali w dziewięciu parafiach.

O. Kamen został aresztowany 4 lipca 1952 r. pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Watykanu. Po procesie, na którym otrzymał wyrok śmierci, w nocy z 11 na 12 listopada 1952 r. rozstrzelano go w więzieniu w Sofii wraz z ojcami Sziszkowem i Dżidżowem.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: komunizm augustianie Bułgaria prześladowanie Kościoła Kamen Wiczew asumpcjoniści Papieski Instytut Studiów Wschodnich

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W