Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Marc Joulin OP

Święta Joanna Francuska. Życie w cieniu królówLilla Danilecka (tłum.)

PROMIC - Wydawnictwo Księży Marianów
Warszawa, 2011
ISBN 978-83-7502-257-5
Format książki: 110x180 mm
s. 176
barwne zdjęcia
fragment książki

Joanna Francuska

Na co dzień księżna Joanna ubierała się nad wyraz skromnie, chodziła w ciemnej szacie z sukna, na głowę wkładała biały płócienny czepek, jaki nosiły mieszczanki w regionie Berry. Jednak na specjalne okazje, kiedy miała występować publicznie, odpowiednio do swojego królewskiego statusu ubierała suknię z brokatu i adamaszku, a na głowę wkładała czarny welurowy welon haftowany złotem. We wszystkim starała się zachowywać stosownie, zgodnie z tym, czego od niej oczekiwano.

Potrafiła się uśmiechać i żeby sprawić przyjemność swoim młodym dwórkom i paziom, zapraszała śpiewaków i kuglarzy do należącego do niej zamku w Châtillon-sur-Indre, w którym lubiła przebywać, gdy tylko pozwalały jej na to obowiązki. Ten rodzaj rozrywek należał jednak do rzadkości na jej dworze. W kronikach zachował się tylko jeden zapis dworskiej zabawy, opatrzony datą 1 stycznia 1500 roku.

Pamiętajmy, że były to czasy wielkich odkryć. W 1492 roku Krzysztof Kolumb dotarł do wybrzeży Ameryki. W 1498 roku Vasco da Gama odkrył drogę do Indii. W połowie wie-ku XV Jan Gutenberg wydrukował pierwszą Biblię, i od tamtej chwili drukowane książki zaczęły zalewać świat. Czy echa tych wydarzeń docierały także do Bourges?

Nie mamy co do tego pewności. Co prawda, wieści ze świata, w szczególności informacje dotyczące wojen włoskich, w które Ludwik XII wplątał się w 1499 roku wraz ze swoją niezbyt liczną i źle wyposażoną armią, nie mogły nie dochodzić do uszu księżnej, lecz dokumenty z epoki świadczą, że w centrum jej zainteresowań było zupełnie co innego – Bóg.


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: życie święta księżna królowie Joanna Francuska
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W