Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Patroni Polski

Św. Andrzej Bobola

Tytuł patrona, opiekuna religijnego kraju nadawany jest przez papieża. Ma on odzwierciedlać szczególny kult i wstawiennictwo poszczególnych świętych na terenie danego kraju.


Na przełomie wieków Polska miała wielu patronów ale szczególnym kultem od zawsze otaczana była Matka Boska, która także dziś jest główną patronką Polski. Za patronów naszego kraju uznawano wcześniej także: św. Floriana (pierwszego świętego, którego relikwie sprowadzono na tereny Polski) i św. Wacława, św. Kazimierza Królewicza, św. Jacka Odrowąża, św. Kingę, św. Jana Kantego, św. Jana z Dukli i bł. Władysława z Goleniowa. Na równi z patronami byli czczeni także: św. Jadwiga królowa, św. Jadwiga Śląska, bł. Bronisława i św. Jozafat Kuncewicz Biskup i Męczennik.

Jednakże od wieków Polacy największą czcią otaczali Maryję jako swoją Matkę i Królową. Szczególnym kultem otaczano także świętych biskupów Wojciecha i Stanisława. Ponieważ od początku byli oni wpisani w historię naszego narodu w 1963 r. papież Jan XXIII ustanowił św. Stanisława wraz ze św. Wojciechem oraz Najświętszą Maryją Panną Królową Polski głównymi patronami Polski. Od tego momentu uroczystości patronalne: 3 maja na Jasnej Górze, 23 kwietnia przy grobie św. Wojciecha w Gnieźnie i w okolicach 8 maja w kościele oo. Paulinów Na Skałce w Krakowie, rokrocznie zbierają cały Episkopat Polski, przedstawicieli władzy państwowej i rzesze wiernych.

W sensie historycznym najmłodszym patronem Polski jest św. Andrzej Bobola, którego watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła opiekunem Polaków w 2002 roku. Wraz ze św. Stanisławem Kostką – ogłoszonym patronem Polski w 1671 r. – należy on do grona tzw. drugorzędnych patronów naszego narodu.


Jest to fragment książki:

"Patroni Polski" - album
Wydawnictwo M, 2014
ISBN: 9788375959017

Bogato ilustrowany album ukazuje postaci świętych, których opiece Kościół zawierzył nasz kraj: Maryję, która jest główną Patronką Polski oraz sylwetki św. Wojciecha, św. Stanisława ze Szczepanowa, św. Stanisława Kostki i św. Andrzeja Boboli.


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Polska Polacy święci kult świętych kraj św. Andrzej Bobola patroni Polski
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W