Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


L'Osservatore Romano: Liban - beatyfikacja męczennika [28.08.2015]

Rami Al Kabalan, postulator

Liban: beatyfikacja biskupa MelkiegoAutentycznym świadectwem «ekumenizmu krwi» jest postać biskupa Flawiana Michała Melkiego, który urodził się i wychował w Syryjskim Kościele Ortodoksyjnym, a zmarł w komunii z syryjskim Kościołem katolickim. Został zabity z nienawiści do wiary w 1915 r., podczas rządów Młodych Turków.

Męczennik — którego kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych beatyfikował jako przedstawiciel Papieża Franciszka w sobotę 29 sierpnia w Daroun-Harissa w Libanie — urodził się w 1858 r. w małej miejscowości Vilayet de Mardine na północnym wschodzie Wielkiej Syrii (obecnie w Turcji), zwanej Kalaat Mara, w rodzinie głęboko chrześcijańskiej rodziny należącej do Syryjskiego Kościoła Prawosławnego. W wieku 20 lat otrzymał święcenia diakonatu i powierzono mu funkcję bibliotekarza klasztoru.

W tych właśnie latach, bogacąc coraz bardziej swoją wiedzę, przede wszystkim przez studia nad dziełami ojców Kościoła wschodniego, postanowił przejść na katolicyzm. Odważnie opuścił klasztor i otwarcie deklarując swoją wiarę, udał się do Libanu, do syryjskiego patriarchatu katolickiego w Charfé, gdzie dziś odbywa się jego beatyfikacja.

Fakty z życia błogosławionego:

Więcej na Wikipedii:
J. polski
J. angielski

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: beatyfikacja patriarchat Liban Turcja prześladowanie chrześcijan Kościół Syryjski 1915 Flawian Michał Melki Flawian Melki Młoda Turcja
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W