Brygida Szwedzka. Święta Europejka

Fragmenty biografii świętej

Brygida Szwedzka. Święta Europejka

Paola Giovetti

Brygida Szwedzka
Święta Europejka

Tłumaczył ks. Wojciech Misztal

© Copyrightt for the Polish edition by Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2006

ISBN 83-7442-382-X

www.jednosc.com.pl

Wybrane fragmenty książki:

Wprowadzenie

Chociaż św. Brygida ze Szwecji (1303-1373) żyła w XIV wieku, to jest ona świętą „nowoczesną", kobietą o silnej woli, odważną, która była żoną, matką, arystokratką przyjmowaną i słuchaną na dworach władców świeckich oraz dostojników kościelnych. Kiedy owdowiała, założyła zgromadzenie zakonne i, na równi ze św. Katarzyną ze Sieny, była niestrudzonym, o wielkim autorytecie, głosicielem konieczności odnowy Kościoła oraz powrotu papieży z Awinionu do Rzymu.

Bardzo dużo podróżowała oraz pielgrzymowała do miejsc świętych (np. do grobu świętego króla męczennika Olafa II w Norwegii, do Santiago de Compostela w Hiszpanii, z Rzymu do Ziemi Świętej). Św. Brygida była natchnionym jasnowidzem. Zostały jej powierzone Boże przesłania, które przyczyniły się do pouczenia niezliczonych rzesz ludzi.

Św. Brygida to osobowość złożona i niezmiernie bogata, odznacza się niezwykłymi cechami i wielkością naprawdę europejską. W 1999 roku została ogłoszona przez papieża Jana Pawła II współ-patronką Europy razem ze św. Katarzyną ze Sieny i św. Edytą Stein. Jak wiadomo, spośród mężczyzn świętymi patronami Europy są: św. Benedykt oraz Święci Cyryl i Metody.

Jak przekazuje tradycja, w nocy, kiedy narodziła się Brygida, pewien kapłan przepowiedział: „Tejże nocy Birgerowi (tzn. ojcu przyszłej świętej) rodzi się córka, której pełen mocy głos usłyszy cały świat". I rzeczywiście, głos św. Brygidy będzie słychać w wielu miejscach ówczesnego świata. Usłyszą go: papieże oraz królowie, dostojnicy kościelni oraz mężowie stanu, żołnierze oraz prości ludzie. Usłyszą jej głos i wsłuchają się w jej słowa.

Św. Brygida jest reprezentantką chrześcijan z północnej Europy. W tym czasie ci ostatni nie oddzielili się jeszcze od Kościoła katolickiego. W ten sposób św. Brygida stanowi obecnie pomost pomiędzy katolikami i protestantami, którzy tak samo darzą ją czcią.

Informacje o św. Brygidzie i założonym przez nią zakonie można znaleźć pod adresem: www.saintbirgitta.com

opr. mg/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama