Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Św. Piotr od św. Józefa de BetancurUrodził się 19 marca 1626 r. w miejscowości Chasna de Vilaflor na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie) w ubogiej, bardzo religijnej rodzinie. Był najstarszy z pięciorga rodzeństwa. Od dzieciństwa wyróżniał się pobożnością. Spędzając wiele czasu na łonie natury, oddawał się kontemplacji, a piękno dzieła stworzenia pomagało mu zbliżać się coraz bardziej do Boga.

W swojej rodzinnej miejscowości usłyszał opowieści o Nowym Świecie i o tym, że jego mieszkańcy żyją w wielkim ubóstwie i często wykorzystywani są przez konkwistadorów. Zapragnął wówczas udać się tam, by jako misjonarz żyć i pracować wśród nich. Z tym zamiarem dotarł do Gwatemali, gdzie jeszcze lepiej rozpoznał swoje powołanie. Początkowo chciał zostać kapłanem, ale jak pisze jeden z jego biografów, mimo pilności i zapału czynił szybsze postępy w cnotach niż w nauce. Chodził do szkoły przez 3 lata. Czas wolny od nauki poświęcał działalności apostolskiej w szpitalach, służąc ludności tubylczej, która szukała tam nie tylko pomocy medycznej, lecz nierzadko również niezbędnych środków do życia.

W 1655 r. wstąpił do Trzeciego Zakonu św. Franciszka. Przyjął habit i imię Piotr od św. Józefa. Kontynuował swój apostolat wśród najbardziej potrzebujących: sierot, więźniów, żebraków, chorych, a także pielgrzymów. Troszczył się o ich zdrowie fizyczne i duchowe. Dzięki pomocy władz świeckich i kościelnych wybudował dla ubogich szpital Matki Bożej Betlejemskiej. W pracy apostolskiej i charytatywnej nie był osamotniony, gdyż jego świadectwo prostego i gorliwego życia przyciągało wielu naśladowców. Dla nich ułożył regułę czynnego życia apostolskiego, opartego na surowej dyscyplinie i wypełnionego modlitwą, postem oraz pokutą. Tak powstało zgromadzenie betlejemitów, a później betlejemitek.

Br. Piotr od św. Józefa zmarł w opinii świętości 25 kwietnia 1667 r., mając 41 lat. Jego pogrzeb zgromadził ogromną rzeszę ludzi, którzy przybyli, by oddać cześć swojemu dobroczyńcy.

Jan Paweł II ogłosił apostoła Gwatemali błogosławionym 22 czerwca 1980 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: zdrowie misje pomoc misjonarz ubodzy szpital Gwatemala trzeci zakon św. Franciszka Piotr od św. Józefa de Betancur betlejemici betlejemitki
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W