Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


HomiliaCzy nie można wziąć przykładu od protestantów, którzy dopuszczają ludzi świeckich do wykładania Pisma Świętego na lekcjach? I czy świeccy nie mogliby głosić homilii, kazań?

Kościół katolicki pragnie, aby wszyscy katolicy angażowali się w życie kościelne, studiowali Pismo Święte, wyjaśniali je na lekcjach i różnych zebraniach. Charyzmat nauczania niekoniecznie łączy się z sakramentem święceń kapłańskich. Dziś coraz więcej świeckich, braci zakonnych i sióstr posiada przygotowanie biblijne. Jednakże inaczej przedstawia się sprawa głoszenia słowa Bożego w ramach liturgii Mszy świętej. Kościół zachowuje tu jedność Ofiary eucharystycznej: ten, kto łamie chleb Ciała Pańskiego, „łamie” też chleb słowa Bożego. Przewodniczącym Eucharystii jest zawsze kapłan, pełniący swe posłannictwo w imię Chrystusa.

W przeszłości w niektórych krajach np. w Anglii, do zadań katolików świeckich należało głoszenie słowa Bożego w parkach i na drogach. Dziś na terenach misyjnych katecheta świecki, z braku kapłana, odczytuje teksty biblijne przepisane na dany dzień liturgiczny i podaje wiernym swoje przemyślenia, zwłaszcza podczas oczekiwania na rozdanie Komunii świętej.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Kościół poradnik
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W