Lewica chce zatrzymać budowę Centrum Rodziny Jana Pawła II na Bemowie. „Takie placówki są dziś bardzo potrzebne”

Radni Lewicy zbierają podpisy pod powstrzymaniem budowy Centrum Rodziny Jana Pawła II na warszawskim Bemowie. Chcą, by miasto odebrało archidiecezji działkę i wybudowało na niej szpital. „To absurdalne i pozbawione sensu działanie” – komentuje w rozmowie z Opoką proboszcz bemowskiej parafii, ks. Sławomir Abramowski.

Pierwsza łopata pod budowę Centrum Rodziny Jana Pawła II ma zostać wbita podczas festynu papieskiego 19 maja w obecności abp. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

Teren pod inwestycję – budowę Centrum Rodziny Jana Pawła II, świątyni i domu parafialnego, 10 stycznia 2014 r. przekazało archidiecezji warszawskiej miasto. Rok później kard. Kazimierz Nycz poświęcił nowo wybudowaną kaplicę. W tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy Centrum Rodziny Jana Pawła II.

„Budujemy miejsce, które ze swej natury nastawione jest na pomoc rodzinie. Miejsce szerokiego wsparcia rodzin od terapii, po środowisko wsparcia i placówki edukacyjne dla dzieci i obejmujące opieką seniorów” – wyjaśnia. „W dobie kryzysu demograficznego takie placówki są bardzo potrzebne nie tylko mieszkańcom Bemowa, ale całej Warszawie. Tym bardziej dziwi mnie fakt, że taki potrzebne inwestycje są atakowane” – dodaje.

Z petycją, by powstrzymać budowę kościoła i Centrum Rodziny Jana Pawła II wyszli radni Lewicy. Na stronie petycjeonline.com przedstawiciele Koła Nowej Lewicy Bemowa i mieszkańcy dzielnicy zamieścili apel „Nie dla kolejnego kościoła na Bemowie”. Sprzeciwiają się w nim wobec „oddaniu archidiecezji warszawskiej przez władze Warszawy działki miejskiej zlokalizowanej przy ul. Obrońców Tobruku 48”. Petycję podpisało 252 osoby na 130 tys. mieszkańców.

„Nie widzimy sensu budowania kolejnego kościoła, kolejnego kolosa za kilkadziesiąt milionów złotych, skoro coraz mniej warszawiaków chodzi na msze. Coraz tłumniej warszawiacy opuszczają kościoły, coraz mniej jest powołań, coraz mniej uczniów uczęszcza na lekcjach religii” – czytamy w petycji. Za to jej wnioskodawcy domagają się na miejscu działki budowy szpitala.

„Ta petycja nie ma żadnych podstaw” – komentuje w rozmowie z Opoką proboszcz bemowskiej parafii św. Jana Pawła II, ks. Sławomir Abramowski. I przypomina, że pomysł walki o bemowski szpital podjęli na początku roku radni ze stowarzyszenia „Wybieram Bemowo”. Do pomysłu radnych ustosunkował się wówczas prezydent Warszawy i Ministerstwo Zdrowia. „Mamy w Warszawie 11 szpitali miejskich. Nie ma drugiego miasta w Polsce, które zarządzałoby tak dużą liczbą szpitali. Koszt wybudowania takiej placówki to setki milionów złotych, jeśli nie miliard. Finansujemy remonty tych placówek, które już istnieją. To m.in. rozbudowa Szpitala Bielańskiego o nowe skrzydło, czyli placówki w dzielnicy bezpośrednio sąsiadującej z Bemowem” — powiedział wówczas prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

„Nie od dziś wiadomo, że w stolicy brakuje lekarzy i specjalistów. Nowo wybudowany szpital na Białołęce po roku zamieniono na przychodnię, właśnie z tego powodu. Poza tym teren, na którym ma powstać Centrum Rodziny Jana Pawła II, jest zbyt mały na potrzeby takiej inwestycji jak szpital” – wyjaśnia.

W ocenie proboszcza, akcja powstrzymania budowy powstającego Centrum Rodziny Jana Pawła II pozbawiona jest sensu.

„Przepraszam za to dosadne określenie, ale działka którą otrzymała archidiecezja warszawska w wieczystą dzierżawę jest terenem otrzymanym w zamian za przekazanie miastu terenu pod inwestycje na Ursynowie. Należałoby zburzyć bloki, by był możliwy zwrot tej działki. To absurd!” – mówi ks. Abramowski. „Zastanawiające jest to, że cała ta kampania wystartowała tuż przed wyborami do Europarlamentu” – mówi proboszcz.   

Zarówno Kamila Gołębiowska – przewodnicząca Koła Nowa Lewica Bemowo jak i Karol Czerwiec – wiceprzewodniczący Koła Nowa Lewica Bemowo, choć nie startują w wyborach do Europarlamentu, współpracują z antyklerykalnymi politykami, którzy znaleźli się na warszawskiej liście do Europarlamentu.  

Parafia pw. św. Jana Pawła II jest jedną z młodszych warszawski parafii i jedyną, której patronuje święty papież. W parafii działa ponad 50 różnych grup i wspólnot, a także przedszkole i szkoła podstawowa. „Tworzą się kolejne inicjatywy, a do tego potrzebujemy infrastruktury” – dodaje proboszcz.

Jedną z nich będzie nowenna za przyczyną św. Jana Pawła II o zgodę i pojednanie w naszym narodzie. Modlitwa o uproszenie łask dla Polski rozpocznie się w Zesłanie Ducha Świętego. „Będziemy razem ze św. Janem Pawłem II wołać o Ducha Świętego, byśmy na nowo stali się społeczeństwem ludzi, którzy są sobie bliscy, którzy działają i pracują dla wspólnego dobra. Wszyscy jesteśmy przecież Polakami” – mówi ks. Abramowski.

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama