Odpowiedź z poradnika "Rosary Hour"
Słyszałem jak spiker mówił w radio, że płód jest masą komórek i stąd nie można nazwać go dzieckiem. Jak należy na to odpowiedzieć? Kiedy Bóg tchnie duszę w ciało? czy w chwili poczęcia?
Od chwili poczęcia nienarodzeni są biologicznie istotami ludzkimi i genetycznie jedynymi w swoim rodzaju. To jest fakt, a nie propaganda. Jak inni zauważyli, nie można nawet marzyć o tym, by odmówić nienarodzonemu indywidualności i człowieczeństwa. Ci, którzy odmawiają indywidualności i człowieczeństwa nienarodzonym, czynią tak, by usprawiedliwić usuwanie ciąży.
Naukowa oczywistość w tych sprawach przemawia jednym głosem. Oto krótkie przedstawienie: „Współczesne badania w embriologii dowodzą, że nasienie męskie i jajeczko łączą się; dwa prajądra stapiają się natychmiast; rozpoczyna się uporządkowany proces rozwoju z wyrazistością kierowaną przez wzór cząsteczki DNA (DNA jest przekazane nowej istocie). Nowego osobnika określa jedyna w swoim rodzaju konstelacja genów i chromosomów, zanim zygota (zapłodnione jajo) podzielił się po raz pierwszy. Ta budowa jest nie tylko skomplikowana i żywa — jest ona specyficznie ludzka. Chromosomy decydują o specyficznie ludzkich oczach i uszach, a nie o oczach i uszach zwierzęcych w ogólności”.
Współczesna nauka nie pozostawia więc wątpliwości, że punktem wyjścia, od którego zaczyna się istnienie i rozwój odrębnej istoty ludzkiej, jest moment poczęcia. Każdy z nas zaczął istnieć właśnie w momencie poczęcia, a nie dopiero później.
Przypomnę tu jeszcze argument wiary, że człowiek rozpoczyna swoje istnienie w momencie poczęcia. Codziennie modlimy się: „Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi i poczęła z Ducha Świętego”. Właśnie w momencie poczęcia Jednorodzony Syn Boży stał się człowiekiem, toteż święto Zwiastowania obchodzimy 25 marca i dokładnie dziewięć miesięcy później obchodzimy Boże Narodzenie. Podobnie 8 grudnia mamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi, a 8 września świętujemy Jej Narodzenie.
Kiedy Bóg wlewa w to nowe stworzenie duszę? Nie wiemy. Nie rozstrzygną tego problemu żadne badania naukowe. W przeszłości wysuwano różne hipotezy, które są i dziś podtrzymywane. Najwartościowszą z nich jest ta, która mówi, że „uduchowienie” następuje w chwili poczęcia, ale z natury rzeczy nie da się tego udowodnić.
opr. mg/mg