Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Przesłanie Patriarchy CyrylaDo Jego Świątobliwości Ojca Świętego Benedykta XVI, do gości i osób biorących udział w koncercie rosyjskiej muzyki cerkiewnej w Watykanie 20 maja 2010 r.

Wasza Świątobliwość, umiłowany bracie w Chrystusie, eminencje i ekscelencje, drodzy bracia i siostry, drodzy państwo!

Z całego serca pozdrawiam Waszą Świątobliwość i wszystkie osoby biorące udział w koncercie rosyjskiej muzyki cerkiewnej, zorganizowanym przez Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan, przez Papieską Radę ds. Kultury oraz Wydział Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

Po raz pierwszy w historii trzy nadzwyczajne zespoły muzyczne: Rosyjska Orkiestra Narodowa, Moskiewski Chór Synodalny i Kapela Rogów z Sankt Petersburga, spotykają się dzisiaj w Auli Pawła vi w Watykanie, by wykonać utwory wielkich kompozytorów rosyjskich. W Auli są zwierzchnik Kościoła katolickiego, przedstawiciele episkopatu i duchowieństwa, zakonnicy i zakonnice, świeccy. Jest to zatem ważne wydarzenie w historii wymiany kulturalnej między naszymi Kościołami.

Muzyka posługuje się szczególnym językiem, który pozwala przemawiać naszym sercom. Muzyka potrafi wyrażać uczucia wypełniające duszę ludzką i stany duchowe, których nie mogą opisać słowa.

Aby zrozumieć naród, trzeba słuchać jego muzyki. Odnosi się to nie tylko do prawosławnej muzyki liturgicznej i wybitnych dzieł, które będą dziś wykonane, ale także do utworów kompozytorów rosyjskich, napisanych z myślą o salach koncertowych. W latach prześladowań Kościoła i dominacji ateizmu państwowego, kiedy dla większej części ludności muzyka cerkiewna była niedostępna, dzieła te, razem z arcydziełami literatury rosyjskiej i sztuk plastycznych, przyczyniły się do szerzenia przesłania Ewangelii, przedstawiając świeckiemu społeczeństwu wzniosłe ideały moralne i duchowe.

«Chwalcie Go dźwiękiem rogu, chwalcie Go na harfie i cytrze! Chwalcie Go bębnem i tańcem, chwalcie Go na strunach i flecie! (Ps 150, 3-4). Te słowa Psalmu, które będą rozbrzmiewały dziś również w waszej Auli, pokazują nam, że muzyka może być przepojona duchem modlitwy i kontemplacji Boga. Nawet muzyka o charakterze świeckim może wyrażać duchową treść.

Życzę Bożej przychylności Waszej Świątobliwości i wszystkim gościom oraz osobom biorącym udział w koncercie.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: koncert ideał ateizm patriarchat moskiewski śpiew liturgiczny muzyka rosyjska Kościół prawosałwny Moskiewski Chór Synodalny Rosyjska Orkiestra Narodowa Kapela Rogów
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W