Przemówienie podczas Synodu Biskupów, 05.10.2005
W związku z tym, o czym mówią punkty nn. 6-8 Instrumentum laboris, chciałbym się z wami podzielić pewnymi doświadczeniami naszego Kościoła w Wietnamie.
Wietnamscy katolicy są praktykujący. Eucharystia jest dla nich szczególnie ważna. W niedzielę we Mszy św. uczestniczy ok. 80%, a w dni powszednie — 15%; w wielkie święta, jak Boże Narodzenie i Wielkanoc, wskaźnik dochodzi do 95%. Można to wyjaśnić wskazując na formację katechetyczną i wychowanie w rodzinie.
W tym Roku Eucharystii wszystkie diecezje przygotowały własne programy. Wiernych zachęca się, by zapoznawali się z dokumentami Magisterium Kościoła na temat Eucharystii. Jeżeli chodzi o celebracje, Konferencja Episkopatu zorganizowała w Krajowym Ośrodku Maryjnym w Lavang kongres eucharystyczny — uczestniczyło w nim 500 tys. osób. Wszystkie diecezje mają swoje programy. Zachęca się parafie do budowania pomieszczeń przeznaczonych na adorację poza kościołem i do organizowania adoracji nieustających bądź wielogodzinnych. Niektóre parafie już tę praktykę wprowadziły.
Kult eucharystyczny w Wietnamie przynosi dobre owoce: poziom życia religijnego jest wysoki, działalność wspólnot bardziej ożywiona, wyraźniej widoczna jest braterska jedność, a wzajemne pomaganie sobie rodzin stało się bardziej naturalne i częstsze. Krótko mówiąc, mamy podstawy, by żywić nadzieję, że pobożność eucharystyczna przyniesie w naszym kraju liczne owoce.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (1/2006) and Polish Bishops Conference