reklama

Dobre owoce

Przemówienie podczas Synodu Biskupów, 05.10.2005


Bp Pierre Trân Đinh Tu
Ordynariusz Phú Cuong (Wietnam)

Dobre owoce

W związku z tym, o czym mówią punkty nn. 6-8 Instrumentum laboris, chciałbym się z wami podzielić pewnymi doświadczeniami naszego Kościoła w Wietnamie.

Wietnamscy katolicy są praktykujący. Eucharystia jest dla nich szczególnie ważna. W niedzielę we Mszy św. uczestniczy ok. 80%, a w dni powszednie — 15%; w wielkie święta, jak Boże Narodzenie i Wielkanoc, wskaźnik dochodzi do 95%. Można to wyjaśnić wskazując na formację katechetyczną i wychowanie w rodzinie.

W tym Roku Eucharystii wszystkie diecezje przygotowały własne programy. Wiernych zachęca się, by zapoznawali się z dokumentami Magisterium Kościoła na temat Eucharystii. Jeżeli chodzi o celebracje, Konferencja Episkopatu zorganizowała w Krajowym Ośrodku Maryjnym w Lavang kongres eucharystyczny — uczestniczyło w nim 500 tys. osób. Wszystkie diecezje mają swoje programy. Zachęca się parafie do budowania pomieszczeń przeznaczonych na adorację poza kościołem i do organizowania adoracji nieustających bądź wielogodzinnych. Niektóre parafie już tę praktykę wprowadziły.

Kult eucharystyczny w Wietnamie przynosi dobre owoce: poziom życia religijnego jest wysoki, działalność wspólnot bardziej ożywiona, wyraźniej widoczna jest braterska jedność, a wzajemne pomaganie sobie rodzin stało się bardziej naturalne i częstsze. Krótko mówiąc, mamy podstawy, by żywić nadzieję, że pobożność eucharystyczna przyniesie w naszym kraju liczne owoce.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao