Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


XI ZWYCZAJNE ZGROMADZENIE OGÓLNE SYNODU BISKUPÓW (2-23 X 2005 r.)
Bp Pierre Trân Đinh Tu
Ordynariusz Phú Cuong (Wietnam)

Dobre owoceW związku z tym, o czym mówią punkty nn. 6-8 Instrumentum laboris, chciałbym się z wami podzielić pewnymi doświadczeniami naszego Kościoła w Wietnamie.

Wietnamscy katolicy są praktykujący. Eucharystia jest dla nich szczególnie ważna. W niedzielę we Mszy św. uczestniczy ok. 80%, a w dni powszednie — 15%; w wielkie święta, jak Boże Narodzenie i Wielkanoc, wskaźnik dochodzi do 95%. Można to wyjaśnić wskazując na formację katechetyczną i wychowanie w rodzinie.

W tym Roku Eucharystii wszystkie diecezje przygotowały własne programy. Wiernych zachęca się, by zapoznawali się z dokumentami Magisterium Kościoła na temat Eucharystii. Jeżeli chodzi o celebracje, Konferencja Episkopatu zorganizowała w Krajowym Ośrodku Maryjnym w Lavang kongres eucharystyczny — uczestniczyło w nim 500 tys. osób. Wszystkie diecezje mają swoje programy. Zachęca się parafie do budowania pomieszczeń przeznaczonych na adorację poza kościołem i do organizowania adoracji nieustających bądź wielogodzinnych. Niektóre parafie już tę praktykę wprowadziły.

Kult eucharystyczny w Wietnamie przynosi dobre owoce: poziom życia religijnego jest wysoki, działalność wspólnot bardziej ożywiona, wyraźniej widoczna jest braterska jedność, a wzajemne pomaganie sobie rodzin stało się bardziej naturalne i częstsze. Krótko mówiąc, mamy podstawy, by żywić nadzieję, że pobożność eucharystyczna przyniesie w naszym kraju liczne owoce.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Kościół Eucharystia katecheza formacja ciało Chrystusa Wietnam kult eucharystyczny Lavang
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W