Małe wspólnoty

Przemówienie podczas Synodu Biskupów, 4.10.2005


Bp Peter Kang U-il
Ordynariusz Cheju (Korea)

Małe wspólnoty

To, że obecnie piękno, światło i wartość Eucharystii bywają zapominane, spowodowane jest nie tyle faktem, że nie przestrzegamy już zasad, lecz przez sekularyzację współczesnej kultury, materialistycznej i hedonistycznej. Wzorce te oddziałują na całe społeczeństwo i z upływem czasu ludzie na ogół stają się obojętni na «tajemnicę».

Jeśli chodzi o sytuację w Kościele w Korei, udział dzieci w Eucharystii drastycznie maleje, w miarę jak dorastają. Dzieci, które nie przychodzą na Mszę św., tłumaczą to tym, że Msza jest zbyt nudna, nieciekawa. To samo mówią również dorośli i ponieważ uważają, że jest ona bardzo nużąca, nie mają motywacji, aby w niej uczestniczyć. Naszym pierwszorzędnym zadaniem jest zatem uzasadnianie i rozbudzanie w sercu katolików pragnienia i chęci, by uczestniczyć w Eucharystii.

Do tej pory w ramach struktury parafialnej nie wytworzyła się głęboka osobista więź między katolikami. Jednak w ostatnich latach wierni azjatyccy umacniali poczucie wspólnoty ze swoimi braćmi i siostrami w wierze dzięki Małym Wspólnotom Chrześcijańskim.

Osoby, które odczuwają jedność ze swoimi bliźnimi, są lepiej przygotowane do ściślejszego jednoczenia się z Jezusem w Eucharystii. Z tego punktu widzenia działalność Małych Wspólnot Chrześcijańskich jest doskonałym narzędziem, pozwalającym pomóc wiernym lepiej zrozumieć wartość Eucharystii i pełniej uczestniczyć w jej sprawowaniu.

Aby przekazać współczesnym ludziom tajemnicę Eucharystii, nie wystarcza rygorystyczne stosowanie reguł i przepisów dotyczących celebracji tego sakramentu. My biskupi, ze swej strony, musimy bardziej aktywnie starać się szukać środków, które ułatwiłyby dzisiejszym katolikom doświadczenie autentycznej wartości Eucharystii, pełne uczestniczenie w niej i doznanie radości, jaka z niej płynie.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama