Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Papież Franciszek

Zbrodnia przeciwko ludzkości

10 IV — Przemówienie do uczestników międzynarodowej konferencji na temat handlu ludźmiW czwartek 10 kwietnia rano Papież Franciszek udał się do Casina Pio IV w Watykanie — siedziby Papieskiej Akademii Nauk Społecznych — na spotkanie z uczestnikami międzynarodowej konferencji na temat walki z handlem ludźmi, odbywającej się tam w dniach 9-10 kwietnia. Została ona zorganizowana przez Konferencję Episkopatu Anglii i Walii, a uczestniczyli w niej przedstawiciele policji z różnych krajów, w tym również z Polski. Zanim Ojciec Święty wszedł do «Aula Magna» Akademii — gdzie wysłuchał słowa powitalnego, które w imieniu zebranych skierował do niego metropolita westminsterski kard. Vincent Nichols — spotkał się z czterema kobietami, ofiarami handlu ludźmi: Chilijką, Czeszką, Węgierką i Argentynką. Poniżej zamieszczamy przemówienie Ojca Świętego.


Księża Kardynałowie, drodzy Bracia, szanowni Państwo!

Witam was wszystkich, uczestniczących w tym spotkaniu, drugim zorganizowanym w Watykanie, aby wspólnie pracować nad przeciwdziałaniem handlowi istotami ludzkimi. Dziękuję kard. Nicholsowi oraz Konferencji Episkopatu Anglii i Walii za zorganizowanie spotkania oraz Papieskiej Akademii Nauk Społecznych za udostępnienie siedziby. Jest to spotkanie — ważne spotkanie, a także gest — jest to gest Kościoła, gest ludzi dobrej woli, który ma być wołaniem: «Dość!».

Handel istotami ludzkimi jest raną na ciele współczesnej ludzkości, raną na ciele Chrystusa. Jest zbrodnią przeciwko ludzkości. Fakt, że tu się spotkaliśmy, aby połączyć nasze wysiłki, oznacza, że pragniemy, aby strategie i kompetencje były wspierane i wzmacniane przez ewangeliczne miłosierdzie, przez okazywanie bliskości mężczyznom i kobietom, którzy są ofiarami tej zbrodni.

Zgromadzili się tu przedstawiciele władz policji, pracującej przede wszystkim nad zapobieganiem temu smutnemu zjawisku za pomocą narzędzi i dyscypliny prawa; a także działacze humanitarni, których głównym zadaniem jest zapewnienie ofiarom schronienia, ludzkiego ciepła i możliwości powrotu do normalnego życia. Są to dwa różne podejścia, ale mogą i powinny się łączyć. Bardzo ważne jest, by nawiązywać dialog oraz konfrontować się w oparciu o te dwa uzupełniające się podejścia. Z tego względu spotkania takie jak to są bardzo przydatne, powiedziałbym niezbędne.

Myślę, że ważnym sygnałem jest fakt, iż po upływie roku od pierwszego spotkania chcieliście się ponownie spotkać, przybywając z tak wielu stron świata, aby dalej rozwijać wspólną pracę. Bardzo wam dziękuję za tę współpracę i proszę Pana, aby wam pomagał, a Najświętszą Dziewicę o opiekę nad wami. Dziękuję.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: dialog niewolnictwo wyzysk człowieczeństwo godność człowieka handel ludźmi
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W