Drzewo krzyża

Rozważanie na zakończenie Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek, 18.04.2003

W Wielki Piątek o godz. 21.15 Ojciec Święty przewodniczył w rzymskim Koloseum nabożeństwu Drogi Krzyżowej. Teksty rozważań do czternastu stacji zostały zaczerpnięte z rekolekcji watykańskich, które głosił dla Pawła VI i członków Kurii Rzymskiej kard. Karol Wojtyła w 1976 r. Na zakończenie nabożeństwa, transmitowanego przez mondowizję na cały świat, Jan Paweł II przemówił do wiernych, wzywając ich do coraz głębszego przeżywania tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Poniżej zamieszczamy jego improwizowane słowa:

Ecce lignum Crucis in quo salus mundi pependit... Venite adoremus — «Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. Pójdźmy z pokłonem». Słuchaliśmy tych słów w dzisiejszej liturgii: oto drzewo Krzyża.

Są to kluczowe słowa Wielkiego Piątku. Wczoraj, w pierwszym dniu Triduum Sacrum, w Wielki Czwartek, usłyszeliśmy: Hoc est corpus meum quod pro vobis tradetur — «To jest ciało moje, które za was będzie wydane».

Dziś widzimy, jak spełniły się te wczorajsze słowa z Wielkiego Czwartku: oto Golgota, oto Ciało Chrystusa na krzyżu. Ecce lignum Crucis in quo salus mundi pependit.

Tajemnica wiary! Ta tajemnica, ta rzeczywistość przekraczała granice ludzkiej wyobraźni. Tylko Bóg mógł ją objawić. Człowiek nie może dać życia po śmierci. Śmierć śmierci. W porządku ludzkim śmierć ma ostatnie słowo. Słowo, które przychodzi po niej, słowo zmartwychwstania, jest słowem należącym do Boga, i właśnie dlatego tak głęboko przeżywamy to Triduum Sacrum.

Dziś modlimy się do Chrystusa zdjętego z krzyża i pogrzebanego. Jego grób zostaje zapieczętowany. A jutro w całym świecie, w całym kosmosie, w każdym z nas panować będzie głęboka cisza. Cisza oczekiwania. Ecce lignum Crucis in quo salus mundi pependit. To drzewo śmierci, drzewo, na którym poniósł śmierć Syn Boży, otwiera drogę ku następnym dniom. Czwartek, piątek, sobota, niedziela. W niedzielę świętować będziemy Wielką Noc! I słuchać będziemy słów liturgii. Dziś usłyszeliśmy: Ecce lignum Crucis in quo salus mundi pependit. Salus mundi! Na krzyżu! A pojutrze zaśpiewamy: Surrexit de sepulcro... qui pro nobis pependit in ligno — «Powstał z grobu Ten, który dla nas zawisł na drzewie». Oto głębia, prostota Boża tego Triduum paschalnego.

Życzę, abyśmy jak najgłębiej przeżywali to Triduum. Jak co roku, gromadzimy się tu wokół Koloseum. Ma to znaczenie symboliczne. Symbolem jest to Koloseum. Mówi nam ono przede wszystkim o czasach minionych, o tym wielkim imperium rzymskim, które upadło. Mówi nam o męczennikach chrześcijańskich, którzy tu złożyli świadectwo swoim życiem i swoją śmiercią. Trudno znaleźć inne miejsce, w którym tajemnica Krzyża przemawiałaby bardziej wymownie niż tu, przed tym Koloseum.

Ecce lignum Crucis in quo salus mundi pependit. Salus mundi!

Życzę wam wszystkim, drodzy bracia i siostry, abyście to Triduum Sacrum — Wielki Czwartek, Piątek, Sobotę — Wigilię Paschalną, a potem Wielkanoc przeżywali coraz głębiej, a także, abyście o nim świadczyli.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama