Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

DZIEŃ KOBIET

Anioł Pański 8 marca 19981. W wielu krajach świata obchodzi się dziś Dzień Kobiet. Jest to ważna sposobność do refleksji nad rolą kobiety w społeczeństwie, a przede wszystkim w planie Bożym. Uznanie tej roli napotykało w przeszłości liczne przeszkody. Nawet dzisiaj nie można powiedzieć, że wszelkie trudności zostały przezwyciężone.

Chętnie korzystam z tej okazji, aby wyrazić nadzieję, że dojdzie ostatecznie do uznania równości i godności kobiety oraz że jej szczególne zalety zostaną należycie docenione. Kobieta i mężczyzna są wzajemnie komplementarni: uzupełniają się nie tylko w sensie fizycznym i psychicznym, na płaszczyźnie działania, ale także na głębszej płaszczyźnie istnienia. Powszechnie znane jest katolickie nauczanie na ten temat, które wielokrotnie miałem sposobność przypomnieć, zwłaszcza w liście apostolskim Mulieris dignitatem i w Liście do kobiet.

2. Ciąży na nas niestety dziedzictwo przeszłości, kiedy to bardzo poważne przeszkody stawały na drodze życiowej kobiet: nie uznawano ich godności, lekceważono ich prawa, a nierzadko spychano na margines życia społecznego. Te uwarunkowania nie pozwalały im być do końca sobą i zubożyły całą ludzkość, pozbawiając ją cennych duchowych bogactw.

Jakże często jeszcze dzisiaj ocenia się kobiety bardziej na podstawie ich wyglądu zewnętrznego niż zalet osobistych, umiejętności zawodowych, owoców ich inteligencji, bogactwa ich wrażliwości czy po prostu ze względu na ich istotową godność!

A cóż powiedzieć o przeszkodach, które w wielu częściach świata nadal uniemożliwiają kobietom pełne włączenie się w życie społeczne, polityczne i gospodarcze? Przypominając dziś, że właśnie w tym roku obchodzona jest 50. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, pragnę wystąpić w obronie kobiet, którym dziś jeszcze systemy polityczne panujące w ich krajach odmawiają podstawowych praw: kobiet, które są ofiarą segregacji, którym nie wolno studiować, pracować zawodowo, a nawet wypowiadać publicznie swoich poglądów. Oby międzynarodowa solidarność sprawiła, że szybko zostaną uznane ich niezbywalne prawa.

3. Maryja, wzór kobiety spełnionej, niech pomoże wszystkim, a zwłaszcza każdej kobiecie, zrozumieć «geniusz kobiecy», nie tylko po to, aby mógł zostać zrealizowany konkretny zamysł Boży, ale także by kobieta mogła odgrywać większą rolę w różnych środowiskach życia społecznego.

Maryja niech przedstawia Bogu nadzieje i modlitwy, trudy i cierpienia wszystkich kobiet świata, a wszystkim — mężczyznom i kobietom — niech towarzyszy swą macierzyńską troską na drogach życia.

Apel o pokój w Kosowie

W ostatnich dniach śledzimy z głębokim zaniepokojeniem dramatyczną sytuację w Kosowie, gdzie przemoc znów zagraża dążeniu do dialogu i pokoju. Wyrażając szczerą solidarność z wszystkimi, którzy cierpią, opłakują śmierć najbliższych i lękają się o przyszłość, pragnę odwołać się do dobrej woli wszystkich, aby nie szczędząc wysiłków starali się jak najszybciej znaleźć rozwiązania respektujące wolność i prawa mieszkańców tego regionu. Najświętsza Maryja Panna niech czuwa nad wszystkimi. 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: prawa człowieka Maryja kobieta emancypacja dzień kobiet równouprawnienie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W