Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" (Światowy Dzień Młodzieży) 15.08.2000
1. Dzisiaj Kościół świętuje z radością chwalebne Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Lud Boży, prowadzony przez Objawienie, od początku wierzy, że Matka Chrystusa została włączona w zwycięstwo Syna nad śmiercią, i czci Ją jako wziętą do nieba z duszą i ciałem.
Maryja, którą Bóg wybrał sobie jako niepokalane naczynie, aby «zamieszkać» wśród ludzi, u kresu swego ziemskiego życia została natychmiast przyjęta w niebie. Dlatego chrześcijańska wspólnota słowami słynnego hymnu wyśpiewuje z radością Jej chwałę i tak Ją przyzywa: «Witaj, mocna podporo wiary; / Witaj, jaśniejący sztandarze łaski; / Witaj, kluczu królestwa Chrystusa; / Witaj, nadziejo wiekuistych skarbów; / Witaj, Tobą radują się niebiosa wraz z ziemią; / Witaj, Tobą chlubi się ziemia wraz z niebem» (Akatyst).
Uroczystość Wniebowzięcia, obchodzona w wielu miejscach jako święto ludowe, zbiega się z włoskim Ferragosto, które jest synonimem letnich wakacji. Zachęcam wszystkich, zwłaszcza tych którzy przebywają na wakacjach, aby starali się odkryć na nowo sens dzisiejszego święta, uczestnicząc w liturgii eucharystycznej i modląc się pobożnie do naszej niebieskiej Matki.
Wniebowzięta przypomina nam, że naszą prawdziwą ojczyzną jest niebo, i służy nam swoją matczyną pomocą, abyśmy mogli się przygotować na ostateczne spotkanie z Chrystusem u kresu naszej ziemskiej pielgrzymki.
2. W tym roku dzień 15 sierpnia, przypadający w samym sercu Roku Świętego, wyznacza także początek światowego spotkania młodzieży. Wielu młodych przybyło już w minionych dniach, a dzisiaj po południu XV Światowy Dzień Młodzieży zostanie oficjalnie otwarty podczas uroczystości powitalnych najpierw przed bazyliką św. Jana na Lateranie, a później na placu św. Piotra.
Dziękuję organizatorom i licznym wolontariuszom za wszystko, co uczynili i co jeszcze zrobią w najbliższych dniach, aby zapewnić pomyślny przebieg Wielkiego Jubileuszu Młodzieży. W szczególny sposób dziękuję rodzinom, parafiom, szkołom i zgromadzeniom zakonnym, które otworzyły drzwi na przyjęcie młodych pielgrzymów przybywających z wszystkich stron świata. Można powiedzieć, że od dzisiaj do następnej niedzieli Rzym będzie stolicą młodzieży świata.
3. O macierzyńską opiekę nad tym jubileuszowym spotkaniem prosimy Najświętszą Maryję Pannę. Prosimy o nią, licząc na wstawiennictwo św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika, którego wspomnienie obchodziliśmy wczoraj. Królowa Niebios, tak bardzo przez niego umiłowana, niech nadal czuwa jako troskliwa Matka nad ziemskim pielgrzymowaniem swoich dzieci, zwłaszcza nowych pokoleń, i niech wszystkim wskazuje chwalebny cel drogi, który Ona osiągnęła przed nami i gdzie nas oczekuje.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (10/2000) and Polish Bishops Conference