Wpatrzeni w Maryję

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" - 22.08.2004

1. Dziś obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej, ściśle związaną z tajemnicą Wniebowzięcia, które w ubiegłą niedzielę, 15 sierpnia, dane mi było świętować w sanktuarium w Lourdes.

Dziękując jeszcze raz Bogu i wszystkim, którzy mi pomogli, aby ta pielgrzymka mogła się odbyć, myślą i sercem powracam do skromnej Groty Massabielskiej. A z tego miejsca wyciszenia i modlitwy, gdzie wszystko mówi o Maryi, udaję się do innych sanktuariów maryjnych, odwiedzanych w tych sierpniowych dniach przez rzesze wiernych.

2. W tym miesiącu bowiem przypadają święta poszczególnych, jakże licznych sanktuariów maryjnych. Ograniczę się do przypomnienia włoskich sanktuariów w Loreto i Pompejach, Madonna di Oropa w Bielli, Nostra Signora della Guardia w Genui i Matki Bożej Płaczącej w Syrakuzach. Nie mogę nie wspomnieć także sanktuariów w Częstochowie i Kalwarii w Polsce, w których wielokrotnie bywałem, by prosić Maryję o matczyną pomoc dla Kościoła i świata. Oby Matka Odkupiciela była coraz lepiej przyjmowana, kochana i czczona przez lud chrześcijański!

3. W tym kontekście zachęcam was, abyście wraz ze mną zwrócili się do Maryi Dziewicy, czczonej pod tytułem Matki Bożej Kazańskiej. Jej ikona, która opuściła Rosję w latach dwudziestych minionego wieku, przez wiele lat przebywała w różnych miejscach, a przed kilkoma laty dotarła do apartamentów Papieża i od tamtej chwili czuwała nad jego codzienną pracą. Teraz z radością ogłaszam, że specjalna delegacja zawiezie tę drogą mi ikonę Jego Świątobliwości Aleksemu II, Patriarsze Moskwy i Wszechrusi.

W najbliższą środę, 25 sierpnia, podczas audiencji generalnej będziemy wraz z wiernymi modlić się przy tej ikonie. Już teraz zawierzajmy Maryi, Matce jedności i miłości, wszystkie nasze modlitwy o dobro Kościoła i całej rodziny ludzkiej.

Po odmówieniu modlitwy «Anioł Pański» Ojciec Święty dodał:

Słowa pozdrowienia kieruję teraz do wszystkich uczestników XXV Mityngu Przyjaźni między Narodami, odbywającego się w tych dniach w Rimini. W szczególności serdeczną myślą obejmuję ks. prał. Luigiego Giussaniego, założyciela i duchowego przywódcę Ruchu Komunia i Wyzwolenie, organizatora mityngu.

Tegoroczny temat: «Nasz postęp nie polega na uznaniu, że osiągnęliśmy cel, ale na nieustannym dążeniu do niego», wyraża trafną syntezę ducha chrześcijańskiego i wartości typowej dla współczesnej kultury, jaką jest właśnie «postęp». Chrześcijaństwo, pomimo ludzkich ograniczeń i błędów, jest najważniejszym czynnikiem prawdziwego postępu, bowiem Chrystus jest niewyczerpanym źródłem odnowy człowieka i świata. Oby zatem w Chrystusie znaleźli motywację do zaangażowania i nadziei wszyscy wierzący i każdy, kto autentycznie poszukuje prawdy. Do tego życzenia dołączam specjalne błogosławieństwo.

Wszystkim życzę przyjemnej niedzieli!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao