reklama

Wspólne dążenie do jedności

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański". 23.01.2000

Wspólne dążenie do jedności 1. Wciąż jeszcze żyje w mojej pamięci wzruszenie, z jakim w ubiegły wtorek, podczas uroczystego nabożeństwa ekumenicznego, wraz z prawosławnym metropolitą Atanazym i anglikańskim abpem George'em Careyem oraz przedstawicielami licznych Kościołów i Wspólnot kościelnych otworzyliśmy Drzwi Święte w bazylice św. Pawła za Murami. Chciałem, aby wydarzenie to zbiegło się z inauguracją Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, ażeby przez to ukazać widzialnie, że przywrócenie jedności chrześcijan jest wspólnym dążeniem, które powinno ożywiać modlitwę, jaka w Roku Jubileuszowym wznosi się do Boga z wszystkich części świata.

Gest wspólnego otwarcia Drzwi, symbolu Chrystusa, był wymownym znakiem, zachęcającym do dalszego podążania drogą, którą trzeba jeszcze przemierzyć i którą nade wszystko trzeba otoczyć modlitwą. Dziękuję Kościołom i Wspólnotom kościelnym, które przysłały swoich przedstawicieli, dzięki czemu mogliśmy dać światu ten znak nadziei, i raz jeszcze zapewniam je, że jestem zdecydowany poprzeć wszelkie działania, które sprawią, że nasze dążenie do jedności stanie się jeszcze bardziej autentyczne i skuteczne.

Pojutrze, w święto Nawrócenia św. Pawła, w tej samej bazylice pod jego wezwaniem odbędzie się pod przewodnictwem kard. Rogera Etchegaraya uroczystość zamknięcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

2. Minął już prawie miesiąc od otwarcia Wielkiego Jubileuszu i w całym Kościele podjęto bardzo wiele inicjatyw duchowych i charytatywnych. Dzisiaj pragnę wspomnieć o jednej z nich, a mianowicie o inicjatywie Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, która zorganizowała w Rzymie serię modlitewnych spotkań ludzi chorych w bazylice Matki Boskiej Większej. Będą się one odbywać w ostatni wtorek każdego miesiąca Roku Jubileuszowego.

Znamienny jest wybór bazyliki Matki Boskiej Większej jako miejsca spotkań: wstawiennictwu Matki Bożej będzie powierzana modlitwa o dobre owoce Jubileuszu oraz o zdrowie cielesne i duchowe cierpiących. Zachęcam wszystkich chorych oraz ich opiekunów, aby pamiętali o tej inicjatywie i łączyli się z nią duchowo w swoich mieszkaniach czy szpitalach.

3. Zwróćmy się teraz do Najświętszej Panny, która przyjąwszy zwiastowanie anielskie, współdziałała posłusznie z tajemnicą wcielenia Syna Bożego. Uczmy się od Niej przeżywać każdy dzień Roku Świętego jako czas łaski, która domaga się od nas osobistej odpowiedzi. Niech Maryja pomaga nam umacniać jedność, poczynając od rodziny, parafii, środowiska pracy. Niech nam wyjedna wielkoduszne serca, wrażliwe na potrzeby braci.

Po odmówieniu modlitwy «Anioł Pański» Ojciec Święty powiedział po hiszpańsku:

Pozdrawiając serdecznie pielgrzymów mówiących po hiszpańsku, pragnę wyrazić głęboki smutek, z jakim przyjąłem wiadomość o ataku terrorystycznym, dokonanym w ostatni piątek w stolicy Hiszpanii, który spowodował śmierć urzędnika państwowego i brutalnie zakończył okres piętnastu miesięcy, w którym zrodziły się nadzieje na pokój.

Stanowczo potępiam ten niegodziwy czyn, który poważnie zagraża wysiłkom ludzi poszukujących sprawiedliwych rozwiązań i pokojowych dróg współistnienia. Proszę Boga o nawrócenie tych, którzy wierzą w terror i posługują się nim, aby narzucić innym swoje poglądy, i modlę się o zgodę między wszystkimi członkami umiłowanego narodu hiszpańskiego.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama