Przemówienie podczas zgromadzenia plenarnego Kongregacji Edukacji Katolickiej, 21.01.2008
Od 21 do 23 stycznia odbywało się w Rzymie zgromadzenie plenarne Kongregacji Edukacji Katolickiej. W pierwszym dniu obrad jego uczestnicy zostali przyjęci przez Ojca Świętego. Poniżej zamieszczamy przemówienie Benedykta XVI oraz wystąpienie prefekta kongregacji kard. Zenona Grocholewskiego, który przedstawił główne tematy obrad.
Ojcze Święty!
Z radością przedstawiam Waszej Świątobliwości Kongregację Edukacji Katolickiej, która jest tu w pełni reprezentowana: są jej członkowie — wielebni i czcigodni księża kardynałowie i biskupi uczestniczący w zgromadzeniu plenarnym — oraz czcigodny ksiądz arcybiskup sekretarz, rozpoczynający swoją posługę pośród nas, ksiądz prałat podsekretarz, szanowni pracownicy i personel. W ich imieniu mam zaszczyt najserdeczniej powitać Waszą Świątobliwość oraz z pełnym oddaniem i szacunkiem wyrazić uczucia szczerego, synowskiego przywiązania, jak również żywą wdzięczność za to spotkanie.
Ojcze Święty, zapewniam, że Kongregacja Edukacji Katolickiej przeżywa tę chwilę jako najbardziej znaczący wyraz jedności z Następcą Piotra oraz zachętę do dalszej wiernej służby najwyższemu urzędowi pasterskiemu Waszej Świątobliwości (por. Konst. ap. Pastor bonus, 1).
Zgromadzenie plenarne Kongregacji, która w przeszłości miała zaszczyt zaliczać Waszą Świątobliwość do swoich członków i korzystać z cennej współpracy i powszechnie znanej kompetencji, rozpoczęło dziś rano swoje prace, z niepokojem zdając sobie sprawę z tego, że przychodzi mu działać w czasach wielkiego «kryzysu wychowawczego», lecz świadome również możliwości, jakie ma w tej dziedzinie Kościół w dzisiejszym świecie, i pewne, że służy Panu w wychowywaniu z miłością Jego ludu.
Wierni zasadom zawartym w Dekrecie Optatam totius o formacji kapłańskiej i w Deklaracji Gravissimum educationis o wychowaniu chrześcijańskim, a także licznym wypowiedziom najnowszego Magisterium, uczestnicy zgromadzenia plenarnego rozpoczęli obrady nad zagadnieniami szczególnie pilnymi, łącząc z pożytkiem swoje specyficzne kompetencje i rozległe doświadczenie duszpasterskie.
1 — W dziedzinie formacji kandydatów do kapłaństwa, która ma pierwszorzędne znaczenie, Kościół chętnie korzysta z nowych środków, będących zdobyczami postępu w naukach o wychowaniu. W tym kontekście nauki psychologiczne, oparte na fundamencie jasnej antropologii chrześcijańskiej, mogą być pomocne w przyjmowaniu i formacji kandydatów do kapłaństwa. Naszym zamiarem jest dostarczenie wskazówek w tym zakresie.
Ze względu na potrzeby współczesnej sytuacji zostanie rozważone uzupełnienie Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis, jak również opracowanie wskazań co do wykorzystania w celach formacyjnych środków, jakich dostarcza postęp technologiczny, w szczególności internet.
2 — Odnośnie do wyższych studiów kościelnych, po pomyślnym wprowadzeniu reformy w dziedzinie prawa kanonicznego, z myślą o zrealizowaniu celów wskazanych w Encyklikach Fides et ratio i Veritatis splendor, w szczególności aby przywrócić filozofii jej wymiar mądrościowy i metafizyczny, przeprowadzana jest reorganizacja studiów filozoficznych.
Ponadto, została przygotowana reforma studiów wyższych instytutów nauk religijnych, mająca na celu wsparcie apostolstwa świeckich.
Wreszcie, w związku z udziałem Stolicy Apostolskiej w tak zwanym Procesie Bolońskim, obejmującym europejskie studia uniwersyteckie, który otworzył wielkie możliwości dialogu i wzbudził szacunek dla studiów kościelnych, zostało utworzone biuro ds. oceny jakości i promocji kościelnych instytucji akademickich.
3 — Biuro «Szkoły katolickie» kontynuuje posługę w zakresie pogłębiania zasad wychowania chrześcijańskiego. Po niedawno opublikowanym dokumencie na temat wspólnej misji świeckich nauczycieli katolickich i osób konsekrowanych, który spotkał się z dobrym przyjęciem, zamierzamy rozważyć zjawisko coraz większej wielokulturowości i wielości wyznań w sektorze szkolnictwa, które obejmuje również szkoły katolickie. One jednak muszą zachować swoją tożsamość i misję w dziedzinie ewangelizacji.
4 — Papieskie Dzieło ds. Powołań Kapłańskich nadal pełni swą cenną służbę w zakresie promocji, w świetle corocznych orędzi Waszej Świątobliwości. Dane statystyczne, dotyczące liczby studentów w wyższych seminariach, wykazują w latach 2004-2005 wzrost o 1,23%. Dziękujmy Panu żniwa, który posyła robotników na swoje żniwo!
Po doświadczeniach trzech kongresów kontynentalnych wśród najbliższych celów Papieskiego Dzieła jest zorganizowanie we współpracy z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów kolejnych kongresów, poświęconych powołaniom kapłańskim w Afryce i w Oceanii. Ponadto trwają prace nad dokumentem mającym na celu rozwinięcie duszpasterstwa powołaniowego, ukazującego wyraźnie tożsamość kapłaństwa urzędowego.
Ojcze Święty, oto główne zadania, z którymi splatają się codzienne sprawy, związane z wielką pracą o doniosłym znaczeniu dla Kościoła i jego misji ewangelizacyjnej. Słowo Waszej Świątobliwości będzie nas prowadzić w odnowionym zaangażowaniu w służbę Kościołowi z całkowitym oddaniem i pełną wiernością. Prosimy o apostolskie błogosławieństwo.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (3/2008) and Polish Bishops Conference