Wybory parlamentarne w Szwecji

Jaki wpływ na rynki finansowe będą miały zaskakujące wyniki wyborów w Szwecji?

Ponad tydzień temu zakończyły się wybory parlamentarne w Szwecji. Żadna z głównych sił koalicyjnych, ani centrolewica, ani centroprawica, nie uzyskała jednoznacznego mandatu do tego, aby samodzielnie, jako koalicja, sprawować rządy. Zaskoczeniem, który był do przewidzenia, był bardzo dobry wynik partii anty imigracyjnej, usytuowanej po prawej stronie scenie politycznej, Szwedzcy Demokraci. Zatem podobnie jak we Frakcji, Niemczech, Włoszech, Holandii, tak i w Szwecji mamy coraz silniejszą opozycję prawicową i anty imigracyjną.

Trzeci wynik, Szwedzkich Demokratów, spowodował zamieszanie na rynkach finansowych, w skutek, czego mieliśmy osłabienie walut podważonego ryzyka, czyli z grupy emerging markets, do której należy polski złoty. Dlatego polska waluta uległa osłabieniu w stosunku do euro z poziomu 4, 2630 do 4, 3380, a w stosunku do dolara z pozycji 3, 6450 do 3,7400.

Turcja znowu w centrum uwagi

W czwartek poprzedniego tygodnia, centralny bank turecki, pomimo zapewnień prezydenta, Erdogana, że stopy procentowe nie powinny uleć zmianom, zdecydował o podwyższeniu stóp procentowych aż o 625 punktów bazowych, czyli do poziomu 24%. Ekonomiści przewidywali, że jak już będzie podwyżka stóp procentowych to do poziomu 21%. Decyzja tureckiego banku centralnego całkowicie zaskoczyła rynki finansowe, tym bardziej, bo została podjęta wbrew życzeniom prezydenta Erdogana. Natychmiast lir turecki umocnił się w stosunku do dolara aż o 4% i cała grupa emerging markets, w tym polski złoty, umocniły się, nie tylko do dolara, ale i do euro.

Gdyby nie bardzo dobre wyniki gospodarcze z USA, podane w ostatnim dniu minionego tygodnia, złoty zapewne złamałby barierę 4, 3000 w stosunku do euro i podążałby w kierunku 4, 2700, a w stosunku do dolara podążałby w stronę 3,6350.

W nadchodzącym tygodniu z powodu bardzo dobrych wyników gospodarczych z USA, sprzedaż detaliczna wzrosła o 0, 5% m/m, a produkcja przemysłowa aż o 3, 8% i to w stosunku rocznym i była najwyższa od lutego 2015 r., dalsze oczekiwanie na umocnienie złotego stało się wysoce ryzykowne.

EUR/USD
- Pod wpływem dobrych danych gospodarczych, szczególnie produkcji przemysłowej w USA, pod koniec piątkowej sesji dolar gwałtownie umocnił się do euro i to aż o jedną figurę, z poziomu 1, 1720 do poziomu 1,1620. Zatem nie należy oczekiwać dalszego osłabienia dolara. Kurs znajduję się w wąskim przedziale wahań 1, 1770 - 1, 1550 i prawdopodobieństwo zejścia do dolnego przedziały powyższych wahań jest wysoce możliwe.
EUR/PLN
- Kurs oparł się na psychologicznym wsparciu 4, 3000 i wydaje się, że pod wpływem dobrych danych gospodarczych ze Stanów Zjednoczonych, będzie się wahał w przedziale 4.3000 - 4,3400.
USD/PLN
- Po amerykańskich dobrych danych gospodarczych, dynamicznie kurs przebył barierę 3, 7000 z poziomu 3,6800. W nadchodzącym tygodniu kurs może się wahać powyżej poziomu 3, 7000 do 3,7400.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama