Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Finanse - analiza rynków

Mariusz Kierasiński

Kontynuacja osłabienia polskiej waluty

29.08-03.09.2016


Miniony tydzień na rynkach walutowych był spokojny, wręcz wakacyjny. Jednakże zarysowała się tendencja na osłabienie złotego. W ubiegłym tygodniu pisałem o powolnym wyjściu z Polski międzynarodowego kapitału spekulacyjnego, czyli realizacji zysków przez tenże kapitał na krajowych rynkach kapitałowych, tak teraz mogę wskazać jego przyczynę. Wydaje się, że przyczyną jest rozpoczęcie debaty o potencjalnej obniżce ratingu Polski przez agencję Moody’s. Zatem w przyszłym tygodniu spodziewam się kontynuacji osłabiania złotego.

Najważniejsze wydarzenie w nadchodzącym tygodniu będzie piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Już dwa razy z rzędu okazywały się one bardzo dobre i tym razem zakładem, że nie będą gorsze od przewidywanych. Gdyby nie lekkie spowolnienie amerykańskiego PKB, FED już podniósłby stropy procentowe. Nie można wykluczyć, że po kolejnych dobrych danych z rynku pracy, FED może już w we wrześniu zdecydować się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Zatem dolar powinięć być mocny nie tylko do euro, ale także w stosunku do polskiej waluty.

W nadchodzącym tygodniu we wtorek będziemy mieli w Polsce wstępny wynik PKB za drugi kwartał. Będzie to z kolei drugi odczyt po szybkim szacunku z połowy miesiąca. Najprawdopodobniej potwierdzi się na poziomie 3,1%. Nie będzie to miało wpływu na krajowy rynek walutowy, chyba że zostaniemy mile zaskoczeni dużo lepszym wynikiem.

EUR/USD – Jak wyżej wspominałem dolar zaczął się umacniać. Rynek zapewne będzie dyskontował kolejny bardzo dobry odczyt z amerykańskiego rynku pracy i w tej sytuacji należy się spodziewać dalszego umocnienia dolara.

EUR/PLN – Zarysował się trend wzrostowy, którego dolne ograniczenie biegnie na poziomie 4,3100, a górne na poziomie 4,3630 (Wykres: Ośmiogodzinny). Zakładam, że górne ograniczenie w nadchodzącym tygodniu zostanie osiągnięte.

USD/PLN – Na tym rynku również mamy początek trendu wzrostowego. W przyszłym tygodniu dolar powinien się poruszać w granicach 3,8200 – 3,8950 (Wykres: Dzienny) z tendencją nawet do przekroczenia górnego pułapu.


opr. ac/ac 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pieniądze Euro dolar waluta złotówka polski złoty polska waluta
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W