Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ekonomia, inwestycje i ludzie

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

4 rzeczy, w które warto inwestować w życiuNie łudźcie się. Trudno jest przetrwać, jeśli ktoś jest samotnym białym żaglem. Inni ludzie wiedzą to, czego my nie wiemy. To oni znają osoby, których my nie znamy, mają kapitał, którego my nie mamy. To oni posiadają wiedzę i mnóstwo innych rzeczy, których nam brakuje. Dlatego kontakty są jednym z czterech głównych obszarów, w które warto inwestować w swoim życiu.

Może w sposób przekręcony, ale poprawny, chciałbym odnieść się do słów z Księgi Proroka Jeremiasza, w których Pan stara się ganić pasterzy, którzy rozpraszają owce. Jaka jest odwrotność rozpraszania? Zorganizowanie. Można by powiedzieć, że właściwie do tego sprowadza się życie.  I kiedy miałbym odpowiedzieć na pytanie, jak inwestować w życiu, patrząc na Ewangelię, powiedziałbym, że nie należy nigdy rozpraszać - należy organizować.

Są 4 główne obszary, w które warto inwestować i dzięki którym człowiek może dobrze radzić sobie  w życiu.

1. Wiedza

Mówi się, że „podróże kształcą”. Ktoś kto ma więcej wiedzy, po pierwsze lepiej rozumie świat, czyli umie się w nim odnaleźć, a po drugie łatwiej reaguje na kryzys, umie się dostosować. Żyliśmy w takim złudzeniu  PRL-owskim, że da się wszystko trzymać pod kloszem, że wszystko będzie dobrze.

A tak nie jest, bo rzeczywistość jest zmienna. Żeby sobie w niej poradzić trzeba mieć odpowiednią wiedzę. Dlatego kiedy mówią, że wielkim złem są wyjazdy młodych ludzi do pracy za granicę, ja mówię: to jest zbawienne dla naszego kraju! Jeżeli ogłaszają dzisiaj, że mamy lepsze wyniki gospodarcze, to w dużej mierze dlatego, że wielu ludzi, którzy wyjechali, wróciło do kraju. Oni wiedzą że nie musi być tak, jak im było do tej pory. Teraz wiedzą inaczej.

Wiedzieć jest więc pierwszym sposobem przygotowania się do tego, co będzie.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek to pierwszy polski Ksiądz, który tak odważnie mówi o pieniądzach w świetle Ewangelii. SPRAWDŹ >>

2. Kontakty

W życiu w i biznesie ważne jest to, kogo znam. Dlatego trafienie do dobrej szkoły, nawet nie ze względu na poziom nauczania, ale ze względu na potencjalne kontakty, może być kapitałem na całe życie. Najlepsze szkoły to nie te, które najlepiej kształcą. Najlepsze są te, w których jak się dostaniesz, to poznasz ludzi, z którymi będziesz mógł robić niesamowite rzeczy. Trzeba sobie dobrze dobierać znajomych i przyjaciół, trzeba w to inwestować.

Nie łudźcie się. Trudno jest przetrwać, jeśli ktoś jest samotnym białym żaglem. To jest bardzo trudne, to może działać na krótką metę. Ale na dłuższą metę inni ludzie wiedzą to, czego my nie wiemy. To oni znają ludzi, których my nie znamy. To oni mają kapitał, którego my nie mamy. To oni mają wiedzę i mnóstwo innych rzeczy, których nam brakuje.

3. Umiejętność zarabiania pieniędzy.

Należy w sobie kształcić to, co jest potrzebne innym ludziom. Istnieją takie rzeczy, które są potrzebne innym ludziom, ale za które nikt nie chce płacić. Bo ja, zajmując się pomaganiem ludziom, spotykam się ze stereotypem, że za pomaganie się nie płaci. Dlatego utrzymanie Stowarzyszenia WIOSNA, choć było szalenie potrzebne, było prawie niemożliwe A przecież wykonujemy nieprawdopodobną pracę, dzięki której wyręczamy państwo.

Warto więc od małego uczyć się robić rzeczy, za które ludzie chcą płacić. Dzięki temu, że takie rzeczy umiemy, będziemy potrafili się dostosować, utrzymać i przekwalifikować. Róbmy to, co dla innych ma wartość i za co inni są gotowi zapłacić. Powiedziałbym, że to jest taka podstawowa edukacja, w którą należy nieustająco inwestować.

Często spotykam ludzi, którzy są niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej i manifestują swoje niezadowolenie zamiast zająć się tym, jak się zarabia i na czym można zarobić. W to trzeba po prostu inwestować. 

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek to pierwszy polski Ksiądz, który tak odważnie mówi o pieniądzach w świetle Ewangelii. SPRAWDŹ >>

4. Asceza, czyli zdolność do oszczędzania i przetrwania przy minimalnych zasobach

Wydaje mi się, że to jest zawsze potrzebne. W największe ruiny biedy wpadają ci, którzy byli przyzwyczajeni do wysokich standardów życia - nagle stracili wysokie dochody i nie byli w stanie zredukować swoich wydatków.

Kiedyś towarzyszyłem człowiekowi, który miał pecha — stracił dużą część swojego majątku nie  z własnej winy. Zapytałem, czy jest w stanie obniżyć swoje koszty, a on odpowiedział: „Ale ja mam tylko 10 000 złotych kosztów miesięcznie.” Ja mówię: chyba aż.

Kiedyś było „tylko”, potem musiał to zmienić. Życie tanie nie jest gorszym życiem, jest innym życiem.

To są cztery najważniejsze obszary, w które warto inwestować w życiu, żeby dobrze sobie radzić: wiedza, kontakty z ludźmi, umiejętność zarabiania pieniędzy i zdolność oszczędzania. To jest właściwie cała moja opowieść o inwestowaniu. Czy mam w tym doświadczenie? Moje finanse osobiste to osobna sprawa, jakoś sobie radzę. Ale tak naprawdę najwięcej rzeczy wydarzyło się  w moim zarządzaniu Stowarzyszeniem WIOSNA, gdzie nasz pierwszy budżet to było 9 tys. złotych, a pierwszy pracownik zarabiał na miesiąc 600 zł. Dzisiaj realizujemy ogromne projekty. Zawsze mieliśmy za mało pieniędzy w stosunku do pracy, którą wykonywaliśmy. Czy jestem najlepszym  z możliwych szefów? Nie umiem powiedzieć. Na pewno zawsze na pierwszym miejscu jest to, że powinniśmy być pracowici, wszystko robić dobrze, budować kontakty i pieniądze przeznaczać na to, co jest inwestycją, a nie kosztem. Dla mnie ktoś, kto pracuje w WIOŚNIE, nie jest nigdy kosztem, zawsze jest inwestycją. Ja tych ludzi uwielbiam i oni stanowią rozwój dla mojego środowiska.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek to pierwszy polski Ksiądz, który tak odważnie mówi o pieniądzach w świetle Ewangelii. SPRAWDŹ >>

* * *

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek jest założycielem Stowarzyszenia WIOSNA i pomysłodawcą SZLACHETNEJ PACZKI — ogólnopolskiego projektu, który od 15 lat łączy biednych i bogatych w unikatowym na skalę świata modelu mądrej pomocy. Ostatnio ukazała się jego pierwsza książka „Pieniądze w świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu”.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: praca ekonomia kapitał asceza edukacja wiedza środowisko inwestycja oszczędność inwestycje gospodarność kontakty zarabiać
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W