Parafialny Zespół Pomocy Bezrobotnym w Jaworzu

O inicjatywie przeciwdziałania bezrobociu podjętej w Jaworzu

Bezrobocie jest znakiem niedorozwoju społecznego i gospodarczego państw.

Encyklika Jana Pawła II ; Sollicitudo Rei Socialis

Po wielu seminariach i spotkaniach w urzędach pracy i agencjach doradztwa personalnego , a przede wszystkim wyłaniającego się z tego wszystkiego obrazu beznadziei, postanowiłem skupić się — za radą psychologa pracy- na pozytywnych aspektach aktywności środowisk bezrobotnych. Aktywność ta przejawia się w próbach niesienia pomocy innym bezrobotnym, organizowaniu grup wsparcia i tzw prac sezonowych. U nas w Jaworzu do takich inicjatyw można zaliczyć działający przy katolickiej Parafii pw Opatrzności Bożej- Parafialny Zespół Pomocy Bezrobotnym, o którym szerzej napiszemy w dalszej części.

Natomiast godne pochwały jest także zachowanie tych osób pozostających bez pracy, które samodzielnie poprzez rozklejane ogłoszenia na przystankach autobusowych, tablicach ogłoszeń w całym Jaworzu informują potencjalnych pracodawców o gotowości podjęcia takiej czy innej pracy. Stąd można zaleźć kogoś kto ze swoim sprzętem skosi nam trawę w ogrodzie, zimą odśnieży dojazd i wejście do domu czy też zaopiekuje się dzieckiem lub osobą starszą.

Kolejną bezpłatną formą szukania pracy jest „Echo Jaworza”, gdzie do dyspozycji osób szukających pracy jak i oferujących pracę jest strona z ogłoszeniami.

W tym numerze „Echa Jaworza” pragniemy Szanownym Czytelnikom przybliżyć działalność Parafialnego Zespołu Pomocy Bezrobotnym i zachęcić osoby bezrobotne do „lektury” ogłoszeń o pracy zamieszczanych i co tydzień uaktualnianych w przykościelnej gablocie przez p. Andrzeja Zadorożnego. Idąc do kościoła i modląc się w intencji znalezienia pracy u uczciwego i normalnego pracodawcy, przy okazji warto przejrzeć ogłoszenia w tej gablocie . Może akurat znajdzie się tam coś dla nas, może akurat dziś Opatrzność Boża pozwoli nam odnaleźć pracodawcę i upragnioną pracę....?

Parafialny Zespół Pomocy Bezrobotnym powstał na przełomie 2003/2004 roku z inicjatywy członków parafialnego oddziału Akcji Katolickiej działającego przy parafii pw Opatrzności Bożej w Jaworzu. .

O jego powołaniu zdecydowało tragicznie wręcz wysoka stopa bezrobocia sięgająca wówczas już 18% - według oficjalnych danych.

Działalność Parafialnego Zespołu Pomocy Bezrobotnym koncentrowała się początkowo na organizowanych wspólnych spotkaniach i dzieleniu się wzajemnie doświadczeniami i spostrzeżeniami z rynku pracy. Po pewnym czasie zorientowano się, że najefektywniejszą formą pomocy będzie regularne przekazywanie ofert pracy z terenu Bielska-Białej i okolic. Dzięki uprzejmości ks proboszcza Adama Gramatyki, który udostępnił część parafialnej gabloty- każdy tydzień są tam umieszczane nowe oferty pracy z PUP w Bielsku-Białej.

Jak nam powiedział - jeden z inicjatorów powołania Zespołu a obecnie odpowiedzialny za cotygodniową aktualizację ofert pracy- p. Andrzej Zadorożny „ staramy się w każdy piątek wywieszać w naszej gablotce parafialnej — możliwie jak najwięcej świeżych ofert z ostatniego tygodnia. Oferty te są pobierane ze strony internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej ( www.infofirma.pl) dzięki pomocy naszego Urzędu Gminy w Jaworzu, za co w tym miejscu pragnę serdecznie podziękować jego pracownikom. Liczba nowych ofert pracy uzyskiwanych w ten sposób wykazuje niewielkie tendencje wzrostu i wynosi obecnie 50-100 ofert na tydzień.

Naszą myślą przewodnią w tej działalności jest dać poszukującym pracy światełko nadziei i znak, że ktoś rozumie problemy ludzi bezrobotnych i o nich pamięta. Przy czym mamy cały czas świadomość tego, że aktualna ilość ofert pracy jest kropelka w morzu potrzeb. Z naszej oceny wynika, że dopiero pojawienie się 30-40 tysięcy nowych miejsc pracy dla mieszkańców powiatu bielskiego mogłoby dać zatrudnienie wszystkim bezrobotnym. Oczywiście to są tylko nasze marzenia. Zdajemy sobie także sprawę z niedociągnięć w naszej pracy. Przepraszamy za nie i prosimy o wyrozumiałość . Cała nasza działalność jest czysto społeczna- kosztem naszego prywatnego czasu, a czasem także kosztem naszych skromnych prywatnych środków „.

Naszym zdaniem jest to wyjątkowo skromne podsumowanie swojej pracy. Czy ktoś może policzyć ile kosztowałyby wyjazdy do PUP lub telefony w sprawie pracy? Tak możemy bezpłatnie skorzystać z ofert pracy.

Wizyty w urzędach pracy w sumie i tak mają jeden cel- lekturę tablic z ogłoszeniami. Jak powiedziała pani zajmująca się doradztwem zawodowym, w tej chwili praktycznie doradztwo zawodowe nie funkcjonuje; nie ma czego komu doradzać, skala bezrobocia tego rzeczywistego przekracza możliwości zatrudnienia bezrobotnych przez pracodawców. Tak więc takie działania jak te prowadzone przez Parafialny Zespół Pomocy Bezrobotnym może nie mają na swym koncie spektakularnych sukcesów , ale są dużą pomocą dla bezrobotnych i ubogich mieszkańców naszej gminy, którzy nie muszą ponosić kosztów wyjazdu do urzędu pracy, kosztów telefonu czy internetu. Poza tym dają bezrobotnym w swojej parafii przynajmniej poczucie wspólnoty, tego że nie są obojętni dla tych co jeszcze pracują...

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama