Boży wariaci

Czy gdybyś podpisał kontrakt opiewający na 20 tysięcy euro, zerwałbyś go tylko po to, by móc zostać trochę dłużej w Medjugorie, gdzie modliłbyś się, karmił kury, obierał ziemniaki i szorował codziennie 12 łazienek?

Boży wariaci

WSTĘP

Wszyscy mówili im, że zwariowali. Bo kto przy zdrowych zmysłach dobrowolnie porzucałby dla Boga dostatnie życie i kwitnącą niczym wiosenne drzewo karierę?

Świetnie zapowiadający się hiszpański artysta, laureat prestiżowej nagrody państwowej, uczeń Picassa i Le Corbusiera, na początku lat sześćdziesiątych porzuca malarstwo, wygodny dom, własną pracownię i przeprowadza się do drewnianej szopy stojącej pośród madryckich slumsów. Mało tego. Powtarza wciąż, że odnalazł tam wreszcie sens swojej egzystencji.

Przepiękna, popularna hollywoodzka aktorka, nazywana „nową Grace Kelly”, zaręczona z wziętym architektem, tuż przed ślubem zrywa zaręczyny, rezygnuje z lukratywnych kontraktów i swą oszałamiającą urodę na zawsze ukrywa pod habitem benedyktynki. Z jakiegoś kompletnie niezrozumiałego powodu klasztor klauzurowy uważa za swoje miejsce w życiu.

Utalentowany, przezabawny włoski komik dostaje niemą, trzyminutową rolę w Pasji Mela Gibsona. Odtwarza ją zjawiskowo. Drzwi międzynarodowej kariery otwierają się przed nim niczym stęsknione ramiona, a on ogłasza w mediach, że dzięki Pasji nawrócił się i odkrył sens swojego życia. Czy w XXI wieku można zrobić coś bardziej nieprzemyślanego? Zachwyceni dotąd jego Barabaszem reżyserzy i producenci filmowi, patrząc na ów neoficki entuzjazm, wycofują się ze współpracy z aktorem. Chrześcijaństwo jest przecież tak bardzo passé. Nie będą ryzykować, płacąc komuś, kto kompromituje się publicznie, jeżdżąc po świecie i opowiadając, że woli być bezrobotnym aktorem niż gwiazdą nieznającą Chrystusa.

Śliczna modelka (z aspiracjami aktorskimi) znad Wisły, o której w słonecznej Italii mawia się, że łamie serca książętom i politykom, z powodu zachwytu bośniacką wioską Medjugorie anuluje umowę opiewającą na 20 tysięcy euro, zwraca pierścionek zaręczynowy siostrzeńcowi premiera Włoch, sprzedaje piękne mieszkanie w Mediolanie, pozbywa się luksusowego samochodu i wprowadza do domu konsekrowanych sióstr. Codziennie szoruje 12 łazienek, obiera ziemniaki, karmi kury, promuje czystość przedmałżeńską (choć niegdyś pozowała do rozbieranych zdjęć) i powtarza, że nigdy nie była szczęśliwsza.

Meksykański Brad Pitt, „ciacho” z przebojowego teledysku Jennifer Lopez, nieuleczalny Casanova, o którym marzą tysiące dziewcząt i kobiet na całym ziemskim globie, farciarz obdarzony nie tylko nieprzeciętną urodą i urokiem osobistym, ale także uwodzicielskim głosem i dużym talentem muzycznym oraz aktorskim, pewnego dnia nieoczekiwanie nawraca się i cały swój potencjał inwestuje w ratowanie życia dzieci nienarodzonych. Utrzymuje, że jego życie nabrało kolorów, gdy porzucił życie, o jakim marzą miliony ludzi na świecie.

Czyż oni wszyscy nie zwariowali? Bo chyba tylko wariaci zdolni są do takich rzeczy. I to w dodatku nie wszyscy, ale wyłącznie BOŻY wariaci.

Oto ich niezwykłe historie.

Boży wariaci

Aleksandra Polewska

Boży wariaci

Spis wybranych fragmentów
Wstęp
Artysta w barakach - Kiko Argüello
Tajemnica mecenasa Argüello
Życie jak w Madrycie
Puste niebo
Bananowy chłopiec i komunistyczny raj
Ciśnienie absurdu
Stłuczone lustro Kaliguli
Intuicja nie akceptuje absurdu egzystencji
Studia z Le Corbusierem
O czym marzę w sekrecie


opr. ab/ab« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama