Obejrzeć Biblię

O wystawie grafik ilustrujących Biblię

Obejrzeć Biblię

Historie biblijne wciąż stanowią dla wielu artystów punkt odniesienia. Można się o tym przekonać, odwiedzając galerie sztuki. Duchowe oblicze sztuki współczesnej, nawiązujące wprost do Pisma Świętego, postanowiła pokazać poznańska Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha, organizując wystawę i wydając bibliofilskie egzemplarze Pisma Świętego, zawierające grafiki współczesnych polskich artystów.

Biblia ilustrowana kojarzy się dziś, niestety, z wersją dla dzieci, którym infantylne najczęściej obrazki mają pomóc w zrozumieniu i przyswojeniu treści religijnych. Nie pamiętamy, że w przeszłości posiadanie Biblii wzbogaconej grafikami było nobilitujące i pozytywnie odbierane. Przede wszystkim jednak prawdziwa sztuka zawsze do Boga zbliża. Grafiką biblijną zajmowali się wielcy artyści, a Biblia z ilustracjami Gustawa Dore - mistrza litografii - jest klasykiem gatunku. Nawet tak współcześni i kontrowersyjni malarze jak surrealista Salvador Dali są autorami ilustracji do Biblii.

Dla bibliofila

Aż dziwne, że dotąd żaden polski znany artysta nie zaproponował żadnemu wydawnictwu pełnej teczki rysunków biblijnych. Ponieważ rzeczywiście na naszym rynku taka pozycja w ogóle nie istnieje, pomysł poznańskiego wydawnictwa o wydaje się niezwykle ciekawy. Nie ograniczono się do jednego nazwiska: jesienią ubiegłego roku propozycję zilustrowania historii biblijnych otrzymali artyści i galerie w całym kraju. W konkursie mogli brać udział studenci ostatniego roku uczelni artystycznych oraz członkowie profesjonalnych stowarzyszeń twórczych. Każdy z artystów mógł zgłosić siedem prac wcześniej niepublikowanych, które oceniła komisja w składzie: profesorowie poznańskiej ASP (Renata Rogozińska, Adam Brincken, Tadeusz Jackowski, Janusz Marciniak) oraz Przemysław Basiński (twórca cyklu Verba Sacra), biblista ks. Tomasz Siuda i przedstawiciele DiKSW (dyrektor ks. Bogdan Reformat oraz Boży sław Walczak).

Prace wykonano w takich technikach graficznych, które umożliwiają ich powielanie w nakładzie co najmniej stu egzemplarzy, a więc: litografie, drzeworyty i techniki metalowe. Znajdą się one w oryginale w bibliofilskim wydaniu Biblii, a jako reprodukcje w planowanym również wydaniu standardowym oraz na pocztówkach. Na konkurs wpłynęło 250 prac autorstwa 63 artystów. Do bibliofilskiego wydania wybrano 3 8 grafik dwudziestu sześciu autorów.

Wystawa

Wydanie Biblii to kolejny etap większego przedsięwzięcia. Jego organizatorzy pragną pokazać, że Stary i Nowy Testament to wciąż niewyczerpane źródło tematów i motywów ikonograficznych dla artysty posługującego się współczesnymi technikami i współczesnym językiem. Właśnie to zderzenie dzisiejszego języka z tradycyjnym przekazem może okazać się niezwykle ciekawe, gdy spojrzy się na dzieła zgromadzone w jednym miejscu.

W ten sposób powstał pomysł wystawy „Gdy Słowo staje się obrazem", na której będzie można obejrzeć prawie 200 grafik autorstwa ponad pięćdziesięciu polskich artystów. Zostanie ona zaprezentowana najpierw w poznańskim Zamku, 25 kwietnia, by potem ruszyć w Polskę. Ekspozycja przedstawiona będzie w Warszawie (Galeria Prezydenta), Katowicach (Muzeum Archidiecezjalne), Bydgoszczy (Muzeum Sztuki Współczesnej), Krakowie (Muzeum Archidiecezjalne) oraz w Kielcach (Muzeum Współczesnej Sztuki Sakralnej).

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama