Dworek pełen Chopina

O festiwalu szopenowskim w Dusznikach - 2005 r.

Melomanom na całym świecie nie jest obce małe miasteczko uzdrowiskowe na południu Polski. Na początku sierpnia już po raz sześćdziesiąty przyjadą do Dusznik miłośnicy muzyki Chopina: będą słuchać i grać. Na jubileuszowy festiwal obiecały przybyć najznamienitsze gwiazdy: udział w dusznikowskich festiwalach nobilituje.

Fryderyk Chopin miał szesnaście lat, gdy został przewieziony dyliżansem do Dusznik (wówczas noszących nazwę Reinerz) na kurację wraz z matką i siostrami Emilką i Ludwiką. Ten jego krótki pobyt odmienił to miejsce.

Chopin dla sierot

18 sierpnia 1826 roku w „Kurierze Warszawskim" umieszczono informację, że dał tam dwa koncerty, z których dochód przeznaczył dla sierot po zmarłym właśnie kuracjuszu. Jak wykazały współczesne badania, prawda wyglądała nieco inaczej. Nie był to kuracjusz, tylko miejscowy robotnik. Zostawił czwórkę dzieci, a wśród nich piękną pannę, na której młody Chopin chciał wywrzeć wrażenie. Nie jest to znowu takie ważne. Kilkadziesiąt lat później na domu zdrojowym umieszczono tablicę, która głosiła, że właśnie tam w sierpniu 1826 roku Fryderyk Chopin dał swój pierwszy publiczny koncert. Po 120 latach znów zabrzmiała tam muzyka - tym razem autorstwa wielkiego kompozytora i muzyka, i brzmi do dziś.

Pierwszy festiwal odbył się 25-26 sierpnia 1946 roku, a zagrali wówczas Zofia Rabcewiczowa i Henryk Sztompka. Nawiązując do gestu młodego Chopina, Zofia Rabcewiczowa przekazała cały swój dochód z koncertu wychowankom sierocińca. Szybko festiwal stał się imprezą o międzynarodowym znaczeniu. Jest też najstarszym festiwalem muzycznym w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Występowali tutaj pianiści takiej miary, jak: Edward Auer, Wladimir Ashkenazy, Ryszard Bakst, Halina Czerny-Stefańska, Zbigniew Drzewiecki, Raul Koczalski, Ewa Bandrowska-Turska, Stanisław Szpinalski, Barbara Hesse-Bukowska, Lidia Grychtołówna, Adam Harasiewicz, Fu Ts'Oung, Jan Ekier, Bella Davidovich, Ikuko Endo, Regina Smendzianka, Piotr Paleczny, Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman, Paul Badura-Skoda, Stefan Askenase. Od dwudziestu lat przed rozpoczęciem festiwalu odbywają się w Dusznikach kursy mistrzowskich interpretacji utworów Chopina. Wtedy to młodzi pianiści doskonalą swój warsztat pod okiem pedagogów z całego świata.

Duszniki jubileuszowe

W tym wyjątkowym roku organizatorzy zaplanowali piętnaście recitali fortepianowych, z których wiele wzbudza olbrzymie zainteresowanie i na pewno okaże się wielkim wydarzeniem. Obok pianistów, którzy są kojarzeni z Dusznikami i warszawskim Konkursem Chopinowskim, takich jak: Stanislav Bunin, Philipp Giusiano, Kevin Kenner czy Dang Thai Son, usłyszymy ponadto tak wybitnych artystów, jak: Grigori Sokolov, Alexander Gavrylyuk, Ayako Uehara (jedyną kobietę, która wygrała Konkurs Pianistyczny im. Czajkowskiego), Colleen Lee, Dong Hyek Lim'a oraz fenomenalnie utalentowaną 13-letnią Rachel Cheung z Hongkongu. Na pewno ciekawie zapowiada się występ Joyce Yang, Koreanki, która studiuje w nowojorskiej Julliard School i która parę tygodni temu wygrała prestiżowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna. Jej pierwszy po tym sukcesie występ europejski wzbudza wielkie zainteresowanie.

Polską pianistykę będzie tym razem reprezentował Piotr Machnik - laureat I nagrody ubiegłorocznego Konkursu Pianistycznego im. Marii Canals w Barcelonie.

Kursy mistrzowskie dla polskich młodych pianistów w tym roku będą prowadzić profesorowie Dang Thai Son i Bernard Ringeissen, a po ich zakończeniu publiczność będzie mogła posłuchać, co mają do zaprezentowania przyszli uczestnicy XV Konkursu Chopinowskiego. Koncerty odbywać się będą we wnętrzach odnowionego na tę okazję Dworku Chopina.

Ponieważ jest to festiwal jubileuszowy, towarzyszy mu także wystawa obrazująca długą historię tej imprezy. Zostanie również wydany obszerny katalog.

Program festiwalu dostępny na stronie www.chopin.festival.pl

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama