Sanktuarium Bożego Grobu

O sanktuarium bożogrobców (miechowitów) w Miechowie

W Miechowie, położonym 33 kilometry od Krakowa, znajduje się świątynia, która na mocy papieskiego „breve” z 10 kwietnia 1996 roku otrzymała tytuł i godność bazyliki mniejszej.

Początki sanktuarium sięgają XII wieku, kiedy to fundator Jaksa herbu Gryf, wróciwszy w 1163 roku z wyprawy do Ziemi Świętej, postanowił wypełnić ślub i wznieść świątynię na swej rodzinnej ziemi. Do Miechowa sprowadził z Jerozolimy zakonników Stróżów Grobu Jerozolimskiego, nazwanych później bożogrobowcami lub miechowitami. Właśnie ci zakonnicy, noszący czarne habity z podwójnym czerwonym krzyżem na lewym boku, rozpowszechnili w Polsce budowę kaplic Grobu Pańskiego.

Bazylika ma charakter gotycki i pochodzi z XIV-XV wieku. Obecne wnętrze świątyni jest wynikiem przebudowy, jaka nastąpiła w XVIII wieku. Wnętrze, zachowane bez zmian do dnia dzisiejszego, uważane za jedno z najpiękniejszych w Polsce, utrzymane jest w całości w stylu późnego baroku z rokokowymi ołtarzami i dekoracjami. Do bazyliki wchodzi się przez kruchtę znajdującą się przy południowej nawie. Kaplica Bożego Grobu stanowi unikalny obiekt sakralny nie tylko z powodu swojej niepowtarzalności, gdyż jest to jedyna kopia Grobu Bożego z Jerozolimy w Europie, ale także ze względu na architekturę. Pomiędzy środkiem a zachodnią ścianą kaplicy usytuowano na jej głównej osi niewielki, sześcienny budyneczek stanowiący właściwą kaplicę osłaniającą grób, który ma formę zbliżoną do sześcianu, o profilowanym cokoliku i dwóch strefach ścian zwieńczonych wydatnymi gzymsami.

Budynek nakryty jest stropem malowanym w kasetony z rozetami. Wzdłuż prawej ściany stoi piękny kamienny sarkofag. Na nim w Wielki Piątek umieszcza się figurę umarłego Chrystusa. W ołtarzu głównym bazyliki centralne miejsce zajmuje płaskorzeźba Zmartwychwstania. W świątyni warto zwrócić uwagę także na chór, który ozdobiony jest bogatą ornamentyką rokokową, oraz na ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej. Bazylika z kaplicą Świętego Grobu już od początku XIII wieku była znanym ośrodkiem pielgrzymkowym. Wierni udający się do miechowskiej kaplicy Grobu Pańskiego otrzymywali takie same odpusty, jakie zyskiwali pielgrzymi jerozolimscy.

Warto wiedzieć!

W bazylice miechowskiej znajduje się skarbiec kościelny, który zawiera wiele cennych eksponatów pochodzących z okresu świetności bożogrobowców. Obecnie można w nim podziwiać między innymi piękny późnogotycki kielich z 1500 roku, unikalny relikwiarz w kształcie kaplicy Grobu Bożego z Jerozolimy oraz XV-wieczną rzeźbę — Chrystusa w Ogrójcu.

* * *

Na początku lat 60. odkryto, że począwszy od zabudowań poklasztornych przez całe miasto przebiega sieć podziemnych chodników, prawdopodobnie z okresu średniowiecza, zbudowanych przez zakonników.


opr. mg/mg



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama