Modlitwa u podnóża Tatr

O kościołach i sanktuariach wartych odwiedzenia na terenie Tatr

Wędrując górskimi szlakami Tatr, a także spacerując ulicami Zakopanego, co krok spotykamy kościoły, kościółki, a także większe i mniejsze przydrożne kapliczki. Trudno więc uwierzyć, że jeszcze w XVIII w. na ziemiach tych kwitły pogańskie zwyczaje, a pierwsza niewielka kapliczka Gąsieniców powstała w Zakopanem dopiero w 1800 roku. Niewiele później w jej pobliżu wybudowano drewniany kościółek, pamiętający pierwszego zakopiańskiego proboszcza — księdza Józefa Stolarczyka. Świątynia ta stoi do dziś przy drodze do Doliny Kościeliskiej i jest jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków miasta. W pobliżu znajduje się słynny cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie znaleźli wieczny odpoczynek najzacniejsi zakopiańczycy, jak Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński, Helena Marusarzówna i wielu innych.

Na planie Zakopanego doliczyłam się około 30 kościołów i kaplic. Do najsłynniejszych należy stojący przy Krupówkach duży, murowany neoromański kościół Świętej Rodziny z 1896 r. Warto zwrócić tu uwagę na ołtarze Matki Boskiej Różańcowej i Najświętszego Serca Pana Jezusa, boczną kaplicę św. Jana Chrzciciela oraz polichromię. Jednym z artystów współpracujących przy wystroju wnętrza był Stanisław Witkiewicz.

Wśród drewnianych świątyń znane są: kościół św. Jana na Harendzie (obok muzeum J. Kasprowicza) i kaplica na Jaszczurówce pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Jednak od kilku lat rekordy popularności zarówno wśród pielgrzymów, jak i turystów zdobywa nowe sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Kościół powstał tu w roku 1992 i jest wotum dziękczynnym za uratowanie życia Papieżowi Janowi Pawłowi II podczas zamachu w 1981 roku. Wcześniej stała w tym miejscu kaplica poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi. W roku 1987 w Rzymie dokonano aktu koronacji figury Matki Boskiej Fatimskiej z Krzeptówek. W roku 1997, podczas pobytu w Zakopanem, Ojciec Święty odwiedził to miejsce.

Wszystkich przybywających na Krzeptówki urzeka piękno kościoła. Wiele drewnianych elementów wystroju — ławki, konfesjonały, tron papieski — górale rzeźbili własnoręcznie, tworząc dosłownie koronkowe ozdoby. Nad tabernakulum w kształcie dużego złotego słońca umieszczono figurę Matki Boskiej Fatimskiej. Mimo iż kościół jest dość duży, jego wnętrze sprawia wrażenie ciepła i przytulności, co uzyskano dzięki mistrzowskiemu połączeniu murów z licznymi drewnianymi elementami (drewniany sufit, boazerie, wykończenia nad ołtarzem wokół figury Matki Bożej).

Warto także odwiedzić niewielkie kapliczki: w Dolinie Kościeliskiej — przy drodze do schroniska Ornak (w jednym z przewodników wyczytałam, że wybudowana została przez pracujących tu niegdyś górników rudy żelaza) i na Polanie Chochołowskiej — niedaleko schroniska (jest to kaplica świętego Jana Chrzciciela, w której w okresie letnim odbywają się niedzielne Msze święte).

Ciekawym tatrzańskim miejscem jest najwyżej w Polsce położone sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach, w pobliżu Rusinowej Polany. Znajduje się tutaj koronowana w 1992 r. figurka Matki Boskiej Jaworzyńskiej. Rolę świątyni pełni drewniana kaplica z 1936 r., a od roku 1957 działa tu duszpasterski ośrodek turystyczny prowadzony przez dominikanów. Jak głosi legenda, w 1861 r. w miejscu tym Matka Boża ukazała się czternastoletniej Marysi Murzańskiej.

Jeszcze jedno sanktuarium tatrzańskie znajdziemy przy drodze z Kuźnic na Kalatówki. To pustelnia świętego Brata Alberta. W tym miejscu znajduje się kaplica wzniesiona w latach 1895—1898, według szkicu architektonicznego Stanisława Witkiewicza. Od 1970 r. można zwiedzać tu też maleńką chatkę z celą Świętego oraz jemu poświęconą izbą pamięci.

Osobom zmotoryzowanym mogę polecić zwiedzenie wspaniałego kościoła na Bachledówce. Wystrojem i architekturą przypomina nieco sanktuarium na Krzeptówkach (moim zdaniem jest jeszcze ładniejszy!). Niestety, świątynia ta jest otwierana tylko na nabożeństwa; w innych porach trzeba prosić o jej otwarcie opiekujących się nią ojców paulinów. Miejsce to warto odwiedzić również ze względu na roztaczającą się stąd wspaniałą panoramę Tatr.

Wędrując po górskich szlakach, zawsze dobrze jest zatrzymać się na chwilę modlitwy i podziękować Bogu za piękno tatrzańskiej przyrody oraz możliwość wypoczynku.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama