Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Kiedy rozwód nie wchodzi w grę

Gregory K. Popcak

Pozytywne nastawienie

W małżeństwie prawie niemożliwe jest, żeby nie nadepnąć sobie na odcisk, nawet jeśli tego nie chcemy.Fakt, że pomimo trudności wierzymy sobie na słowo, to jedna z rzeczy, która mi się podoba w naszym radzeniu sobie z konfliktami – opowiada Jennifer o swoim małżeństwie z Tommym. – W małżeństwie prawie niemożliwe jest, żeby nie nadepnąć sobie na odcisk, nawet jeśli tego nie chcemy. Naprawdę cenię to, że Tommy zakłada moje najlepsze intencje, chociaż nie zachowuję się tak, jak należy. Staram się mieć podobne podejście do Tommy’ego.

Daleko nam do doskonałości, ale nie poddajemy się – potwierdza Tommy. – Nawet wtedy, gdy nie układa się między nami, bądź pojawia się ochłodzenie stosunków. W takich momentach staram się przypominać sobie, że tak naprawdę Jennifer nie chce mnie zranić lub obrazić. Co by jej przyszło z tego, że świadomie zniechęca mnie do siebie? Podobnie jest ze mną. Często działamy sobie na nerwy, czasami może wydawać się, że robimy to celowo, ale nigdy tak nie jest. Jeśli wierzymy sobie na słowo i zakładamy, że druga strona ma dobre intencje, nawet jeśli po jej zachowaniu tego nie widać, to łatwiej radzimy sobie z problemami, niż wtedy gdy reagowalibyśmy na każdą zaczepkę.

Tommy i Jennifer to mądra para. Łatwo przyjąć założenie, że współmałżonek uwziął się na ciebie, szczególnie gdy nie układa się pomiędzy wami najlepiej, ale może to mieć miejsce także w przypadku dobrych relacji. Każdy z nas obawia się bycia wykorzystanym. Im bardziej doświadczamy tego lęku – który może mieć swoje źródło w przeżyciach z dzieciństwa lub w tym, jak jesteśmy traktowani w małżeństwie – tym większe prawdopodobieństwo doszukiwania się złej woli u współmałżonka i poczucia, że właśnie tak to wygląda.

Tymczasem badania pokazują, że szczęśliwi małżonkowie tak nie postępują. Mógłbyś powiedzieć, że wynika to z faktu, iż w udanych związkach małżonkowie nie chcą świadomie obrazić drugiej strony. Tymczasem te same badania potwierdzają, że w mniej szczęśliwych związkach małżonkowie również nie zamierzają celowo znieważać drugiej połowy.

Nikt nie korzysta na tym, że świadomie znieważa swojego męża lub żonę. Jak zaznaczyłem już w mojej książce Na dobre… NA ZAWSZE!, nie ma sensu ubliżać współmałżonkowi, ponieważ – mówiąc kolokwialnie – prędzej czy później i tak odbije się to na nas. A zatem skoro mąż lub żona nas obraża, to na pewno chodzi o coś innego niż zwykłą chęć bycia dla nas przykrymi.

Pozytywne nastawienie to termin stosowany przez specjalistów dla określenia umiejętności używanej przez szczęśliwych małżonków, dzięki której świadomie i z uporem zakładają oni, że współmałżonek nie chce ich zranić, nawet jeśli z zewnątrz wydawałoby się, że tak właśnie jest. Parafrazując, mowa o tym, czy masz skłonność do tego, żeby odbierać zachowanie drugiej osoby w kategoriach bardziej pozytywnych czy negatywnych. Pozytywne nastawienie nie oznacza usprawiedliwiania lub odpuszczania współmałżonkowi niewłaściwych zachowań. Szczęśliwi małżonkowie nie usprawiedliwiają tego, że współmałżonek źle się zachowuje. Pary te bezpośrednio odnoszą się do takich sytuacji. Ale zawsze zakładają jak najlepsze intencje drugiej strony, przypisując przykre słowa lub czyny błędom w komunikacji lub nieporozumieniu. Tym samym pozwalają współmałżonkowi zachować twarz. (...)

Polecamy książkę, z której pochodzi fragment: Gregory K. Popcak, Kiedy rozwód nie wchodzi w grę, Jak uzdrowić małżeństwo i pielęgnować miłość

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

Książka jest >>TUTAJ<<

Książka „Kiedy rozwód nie wchodzi w grę” mówi nie tylko o tym, jak ocalić małżeństwo, ale także jak je zmienić. W kolejnych rozdziałach Gregory Popcak opowiada o prostych działaniach, które uzdrowią relację małżeńską oraz pozwolą przyswoić nawyki przyjazne małżeństwu. Autor podaje praktyczne i ważne powody mówiące o tym, dlaczego warto pracować nad poprawą trudnych małżeńskich relacji. Podpowiada jak uratować małżeństwo, nawet jeśli jeden z współmałżonków nie ma ochoty się w to angażować. Gregory Popcak to jeden z czołowych terapeutów chrześcijańskich w USA. W swej najnowszej książce korzysta zarówno z uznanych naukowo metod, jak i ze skarbca chrześcijańskiej tradycji.

To poradnik, który pomoże uratować twoje małżeństwo

Dzięki temu poradnikowi:
• dowiesz się jak ocalić małżeństwo przed rozwodem
• nauczysz się skutecznie rozwiązywać konflikty
• poznasz metody na uzdrowienie i wzmocnienie relacji ze współmałżonkiem
• stworzysz atmosferę miłościopr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wierność małżeństwo problemy żona mąż małżonkowie pozytywne nastawienie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W