Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Gary Chapman, Randy Southern

PRZEWODNIK PO RELACJACH RODZINNYCH

Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa
Tytuł oryginału: The World's Easiest Guide to Family Relationships
ISBN 978-83-7492-028-5


Dział handlowy: fax (22) 648 03 79, tel. (22) 648 03 78
e-mail: handlowy@vocatio.com.pl

Księgarnia Wysyłkowa „Vocatio”
02-798 Warszawa 78 , skr. poczt. 54
tel. (603) 861 952
e-mail: ksiegarnia@vocatio.com.pl
www.vocatio.com.pl

Bezproblemowe „randkowanie”

Nie każdy posiada wrodzone umiejętności niezbędne do chodzenia na randki. Jeśli nie jesteś pewien, jak rozwijać sensowne relacje z osobami płci przeciwnej, przygotowaliśmy pięć wskazówek, które ci to ułatwią.

1. Bądź dostępny

Jeśli szukasz kontaktu z chłopakami (lub dziewczynami), musisz przebywać tam, gdzie oni. Człowiek, który z natury nie jest osobą towarzyską, musi się tutaj zdobyć na pewien wysiłek. Pamiętaj jednak, że czym innym są rzeczy trudne, a czym innym niewykonalne.

Zamiast wybierać „tradycyjną”, często bardzo frustrującą drogę prowadzącą przez bary dla samotnych i nocne kluby, można zdobyć się na bardziej nieszablonowe posunięcie. Miejskie parki, stadiony piłkarskie, imprezy organizowane przez kościół i (możesz w to wierzyć lub nie) biblioteki to wspaniałe miejsca, w których można poznawać i nawiązywać kontakty z osobami płci przeciwnej. Nie oznacza to, że powinieneś przeglądać lokalne dodatki do gazet, rozglądając się za zdobyczą. Znalezienie się we właściwym miejscu o właściwym czasie oraz przyjazny uśmiech i postawa zachęcająca do nawiązania kontaktu zwykle wystarczy do tego, aby coś zaczęło się dziać.

2. Nie panikuj

Jeśli byłeś na studiach, słyszałeś pewnie o „panice absolwentów” — o stanie nerwowości, który ogarnia samotnych studentów ostatniego roku, kiedy zdają sobie sprawę, że za chwilę opuszczą miejsce najbardziej sprzyjające znalezieniu życiowego partnera. Zaczynają się wtedy umawiać z ludźmi, którzy jeszcze rok wcześnie nie mieliby u nich żadnych szans, rozpaczliwie szukając człowieka, u którego boku mogliby stawić czoła niepewnej przyszłości.

Podobne uczucie lęku może nas ogarnąć w każdym wieku. Panikę może wyzwolić dowolne wydarzenie: od ślubu przyjaciółki po romantyczny film w telewizji. Człowiek zaczyna się zastanawiać, czy kiedykolwiek znajdzie partnera. Zrodzona z takich myśli depresja może spowodować, że podejmie decyzje, których będzie później żałował.

Problem polega na tym, że depresja jest zwykle widoczna na pierwszy rzut oka, rzadko jest też odbierana jako coś atrakcyjnego. Ludzie mają skłonność do odsuwania się od tych, którzy nazbyt wyraźnie poszukują kandydata na współmałżonka.

Chodzenie na randki lub poszukiwanie życiowego partnera nigdy nie powinno się stać najważniejszym celem w życiu. Zadbaj o harmonijny rozwój zainteresowań. Bądź dostępny, spędzając czas w miejscach, w których przebywają osoby płci przeciwnej, lecz nie traktuj ich jak potencjalnego celu. Pozwól, aby znajomości rozwijały się w sposób naturalny, a osiągniesz sukces.

3. Co pewien czas analizuj swoje relacje

Jeśli chodzisz na randki z różnymi osobami, skorzystaj z okazji i oceń od czasu do czasu łączące was relacje. Przeglądając pisma kolorowe, trudno nie natknąć się na testy wzajemnego dopasowania partnerów. Zacznij je przeprowadzać z osobą, z którą się spotykasz. Celem nie musi być ostateczne rozstrzygnięcie, czy do siebie pasujecie, lecz dostarczenie tematu do rozmowy. Wszelkie dyskusje nawiązujące do rezultatów testu okażą się bardzo korzystne dla waszego związku.

4. Rozmawiaj z przyjaciółmi i osobami, do których masz zaufanie

Potencjalny kandydat na męża czy żonę może zawrócić ci głowę, nie zdoła jednak ogłupić ludzi, którzy znają cię najlepiej. Pozwól przyjaciołom i członkom rodziny swobodnie wypowiadać się na temat osoby, z którą chodzisz. Weź sobie do serca ich uwagi, nie oskarżając o ukryte pragnienie zaszkodzenia waszemu związkowi. Wysłuchaj, co mają do powiedzenia. Nie ograniczaj się do próby wyjaśnienia postępowania partnera lub wytłumaczenia go.

5. Zakończ znajomość, kiedy jest na to czas

Jak mówi piosenka, trzeba wiedzieć, kiedy trzymać, a kiedy wypuścić z rąk. Jeśli dojdziesz do wniosku, że nie ma dla was przyszłości, pamiętaj, że lepiej zerwać wcześniej niż później.

Quiz rodzinny

Czy uważasz się za specjalistę w dziedzinie chodzenia na randki? Poniższy quiz pomoże ci ustalić, ile wiesz na ten temat.

1. Który z powodów nie jest właściwym motywem umawiania się na randki?

 1. Opanowanie sztuki komunikowania się z osobami płci przeciwnej.
 2. Wnoszenie wkładu w życie innych ludzi.
 3. Urozmaicenie weekendów.
 4. Rozwijanie i kształtowanie własnej osobowości.

2. Która z poniższych rzeczy będzie miała negatywny wpływ na twoją relację z osobą, z którą umawiasz się na randki?

 1. Poświęcanie nadmiernej ilości czasu na rozmowę o tym, co jest dla was ważne.
 2. Pozwolenie, aby na pierwszym planie znalazł się fizyczny aspekt waszego związku.
 3. Wspólne próbowanie nowych rzeczy.
 4. Wprowadzenie duchowych elementów do łączącej was relacji.

3. Która z rzeczy jest najważniejsza u potencjalnego kandydata na żonę/męża?

 1. Wspólne zainteresowania.
 2. Umiejętność gotowania.
 3. Podwojenie przychodów gospodarstwa domowego.
 4. Cechy genetyczne.

4. Która z poniższych rzeczy nie wskazuje na istnienie jedności małżeńskiej?

 1. Umiejętność prowadzenia rozmowy na płaszczyźnie intelektualnej.
 2. Oczekiwanie na mecz tenisa z inną parą w weekend.
 3. Wspólny udział w akcji organizowanej przez kościół.
 4. Jedzenie tych samych resztek wczorajszego posiłku.

5. Która z poniższych strategii poprawi twoje umiejętności w dziedzinie umawiania się na randki?

 1. Dodanie lub odjęcie kilku lat od swojego wieku, w zależności od tego, z kim rozmawiasz.
 2. Noszenie koszulki z napisem „Samotny i otwarty na wszelkie propozycje”.
 3. Chodzenie z rodzicami na każdą pierwszą randkę.
 4. Spędzanie czasu w parku, kościele, na stadionie oraz na różnych imprezach towarzyskich.

Odpowiedzi: (1) c; (2) b; (3) a; (4) d; (5) d


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Realizacja: 3W
Realizacja: 3W