Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


DROGOWSKAZY DLA POLAKÓW

Książka lub CD„Trzeba, aby tak jak w przeszłości, krzyż był nadal obecny w naszym życiu jako wyraźny drogowskaz w działaniu i światło rozjaśniające całe nasze życie” — mówił Ojciec Święty Jan Paweł II 10 czerwca ubiegłego roku w Siedlcach. Od początku pontyfikatu jego nauczanie adresowane do Polaków jest nieustannym wskazywaniem drogi, którą powinniśmy iść.

Ojciec Adam Schulz SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, stwierdził, że słowa Ojca Świętego są dla Polaków jednym z najważniejszych przesłań u schyłku drugiego tysiąclecia. Jego zdaniem, „Taka jest siła i specyfika przesłania Jana Pawła II oraz naszego ich przyswajania, że dopiero po jakimś czasie zauważamy to, co on do nas naprawdę powiedział. Zazwyczaj jest to profetyczne słowo na dziś i na jutro. Stąd rodzi się potrzeba powracania do raz wypowiedzianego słowa, aby po jakimś czasie na nowo je zrozumieć”.

Papieskie przesłanie do rodaków zawarte jest przede wszystkim w przemówieniach i homiliach wygłoszonych podczas dotychczasowych pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny. Ale Następca świętego Piotra, zawarł je również w wielu innych wypowiedziach i dokumentach. Dlatego dobrze, że opublikowane przez krakowskie Wydawnictwo „m” trzytomowe „Drogowskazy dla Polaków Ojca Świętego Jana Pawła II” przynoszą nie tylko teksty wygłoszone przez Papieża podczas podróży do Polski, ale również inne przemówienia i wypowiedzi, skierowane do Polaków m.in. w Watykanie. Poruszanie się wśród ogromnego bogactwa materiału ułatwia zamieszczony na końcu trzeciego tomu indeks osób i rzeczy.

Jednak o wiele prościej jest posługiwać się, wydanym przez tę samą oficynę i noszącym niemal ten sam tytuł, komputerowym zbiorem wypowiedzi Ojca Świętego, zamieszczonym na CD-ROM-ie. Zawarte na płycie kompaktowej teksty papieskie zostały wzbogacone kroniką pielgrzymek, komentarzami i opiniami znanych osób, pięcioma kalendariami obejmującymi m.in. historię Polski, słownikami terminów i osób oraz zdjęciami.

Chociaż możliwości komputerowego zbioru są znacznie większe niż książkowego, nie należy lekceważyć „Drogowskazów dla Polaków”, które ukazały się w formie książkowej. Wielu adresatów papieskiego nauczania woli tradycyjną formułę przekazu.

ks. A. S.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: nauczanie multimedia Drogowskazy dla Polaków wydawnictwo M
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W