Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Kongres Polonii Kanadyjskiej

Spotkanie z kardynałem Józefem Glempem w Kanadzie

Spotkanie Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej z Jego Eminencją Księdzem Józefem Kardynałem Glempem – Prymasem Polski (07/2003)W dniu 8 lipca 2003 w godzinach rannych w Toronto odbyło się spotkanie prezesa Kongresu Polonii Kanadyjskiej Grzegorza Sobockiego i przedstawicieli Zarządu Głównego KPK z Prymasem Polski Księdzem Józefem Kardynałem Glempem. W spotkaniu uczestniczył również kierownik sekretariatu Księdza Prymasa, ksiądz dr Waldemar Macko.

Po krótkim przedstawieniu członków Zarządu przez prezesa KPK p.Grzegorza Sobockiego, rozpoczęła się - interesująca obie strony- rozmowa dotycząca działalności Kongresu. Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Glemp zainteresowany był dogłębnie wielostopniową działalnością ZG KPK wśród Polonii Kanadyjskiej. Tu mowa była o pracy Kongresu, jako oficjalnego reprezentanta Polonii Kanadyjskiej wobec rządów Kanady i Polski. Prezes KPK Grzegorz Sobocki podkreślał, iż jest to współpraca niezależna, pomostowa i ponad podziałami, wynikająca ze Statusu Kongresu, jako że Kongres Polonii Kanadyjskiej - jak podkreślił prezes Sobocki – jest organizacją kanadyjską. Niemniej jednak Ksiądz Prymas i Prezes KPK mocno akcentowali w swoich wypowiedziach, że Kongres jest organizacją utworzoną blisko 60 lat temu wówczas z myślą o Polakach emigrantach przybyłych do Kanady dla utrzymania silnych więzów z Macierzą. Taki jest Kongres Polonii Kanadyjskiej, który dzisiaj służy całej Polonii. Jego Eminencja wrócił pamięcią do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w ubiegłym roku z okazji Światowych Dni Młodzieży w Toronto. Wspominał również swój pobyt w tym czasie i kontakty z naszą polonijną młodzieżą. Pamięcią wrócił do wspomnień młodzieży z Polski, która z Kanady wróciła ubogacona duchowo. W tym kontekście prezes KPK Grzegorz Sobocki powiedział, że żaden Polak nie powinien zapominać, iż naszą polską państwowość datujemy od momentu Chrztu Polski w 966 roku. Zatem państwowość Polski i działalność Kongresu Polonii kanadyjskiej jest nierozerwalnie związana z wartościami chrześcijańskimi skąd wywodzą się nasze korzenie. W dalszej części spotkania Prymas Polski Kardynał Glemp interesował się pracami Rady Polonii Świata, we władzach której między innymi zasiada prezes KPK Grzegorz Sobocki. Można było usłyszeć wiele ciepłych słów pod adresem Rady Polonii Świata, ponieważ Jego Eminencji nie obce są losy polskiej emigracji na świecie.

Podczas 50 minutowej audiencji Prymasa Polski z ZG KPK , omawiono działalność Fundacji Charytatywnej Kongresu. Opieka nad biednymi, chorymi , głodnymi i często bezdomnymi dziećmi jest dobrze znana zarówno Jego Eminencji, jak i całemu Episkopatowi Polski. Dlatego też zainteresował się programem prowadzonym przez dr Jadwigę Wojtczak pt. “Uratować Życie”. Dr Wojtczak opowiadała o tragicznych losach polskich dzieci na terenach byłych Republik Radzieckich. Ksiądz Prymas z przejęciem wysłuchał tych smutnych opowieści, martwiąc się jednocześnie, iż coraz mniej kapłanów zgłasza chęć wyjazdu na te tereny, a spowodowane jest to twardymi warunkami życia. Niemniej jednak dr Wojtczak przekazała w swojej informacji nazwiska księży wielce oddanych sprawie ratowania życia polskim dzieciom.

Ksiądz Prymas poruszył również sprawę kolejnej rocznicy mordów na Wołyniu. Sprawa, która nadal wywołuje emocje wśród narodów: polskiego i ukraińskiego. Jego Eminencja w kontekście tego wydarzenia, podkreślił, że należy przebaczać, szukać dróg zgody i porozumienia, ale nie należy o tym zapominać.

Pod koniec audiencji, która przebiegała w ciepłej atmosferze, nie zabrakło wspólnych wspomnień. Pan Jan Kaszuba przypomniał swoje spotkanie kilkanaście lat temu z Księdzem Prymasem w Watykanie. Prezes KPK Grzegorz Sobocki wspominał z kolei swoje spotkania i rozmowy niedokończone z Prymasem Tysiąclecia Kardynałem Stefanem Wyszyńskim w Kościele św. Anny w Warszawie. Wspomnienia jego wybiegały do lat, kiedy to, jako młody student uczestniczył w Mszach Świętych celebrowanych w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu w dwóch kościołach : św. Anny i św. Krzyża. Te spotkania naznaczone były wtedy spontanicznością i wielką solidarnością Polaków.

Na zakończenie audiencji, żegnając się z przedstawicielami ZG KPK oraz prezesem Grzegorzem Sobockim, Ksiądz Prymas w ciepłych słowach zwrócił się do Kongresu Polonii Kanadyjskiej z życzeniami dalszej owocnej pracy i wytrwałości w działaniach na rzecz Polonii w Kanadzie.

Urszula Madej-Wojnarowicz, Rzecznik Prasowy ZG KPK Toronto. 10.07.2003. E-mail: Kongres@kpk.org


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Józef Glemp wizyta polonia Toronto Kanada prymas Polski Grzegorz Sobocki Kongres Polonii
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W