Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


L'Osservatore Romano: Podróż Papieża Franciszka na Kubę i do USA [23.09.2015]

L'Osservatore Romano

Aby bronić najsłabszych

W Waszyngtonie Papież wskazuje kierunki wspólnego zaangażowania - po raz pierwszy przemawia do Kongresu USAZ potrójnym wezwaniem — aby „budować społeczeństwo, które będzie naprawdę tolerancyjne i inkluzywne, aby bronić praw jednostek i wspólnot i aby odrzucać wszelkie formy niesprawiedliwej dyskryminacji” — Papież Franciszek zwrócił się do narodu amerykańskiego w swoim pierwszym przemówieniu wygłoszonym publicznie na terytorium Stanów Zjednoczonych. A nie jest przypadkiem, że było to w Białym Domu, jednym z miejsc symboli amerykańskiej tożsamości. W środę rano, 23 września, w ogrodzie rezydencji prezydenckiej w Waszyngtonie pierwszy Papież latynoamerykański został przyjęty przez afroamerykańskiego prezydenta Stanów Zjednoczonych, w atmosferze wielkiej serdeczności.

Środowisko naturalne, wolność religijna i otaczanie opieką najsłabszych były głównymi wątkami dwóch przemówień, w których Papież wyraził nadzieję, że „wszyscy mężczyźni i wszystkie kobiety dobrej woli w tym narodzie będą wspierać wysiłki wspólnoty międzynarodowej, aby chronić najsłabszych i promować integralne i inkluzywne modele rozwoju, tak aby nasi bracia i siostry mogli zaznawać pokoju i dobrobytu”. Bardziej duszpasterski charakter miały następne spotkania Franciszka w stolicy Stanów Zjednoczonych. Późnym popołudniem Papież spotkał się z biskupami, a po południu odprawił Mszę św., podczas której odbyła się kanonizacja Junipera Serry — pierwsza w tym kraju.

W długim i rozbudowanym przemówieniu skierowanym do episkopatu Papież zapewnił o bliskości ludzkiej i duchowej, prosząc współbraci, aby nie uchylali się od podejmowania wyzwań naszych czasów. Następnie wyraził im wdzięczność i poparcie w związku z dziełem przyjmowania imigrantów, wspomniał także o kwestii nadużyć. „Wiem, jak bardzo zaciążyła na was rana z ostatnich lat — powiedział — i towarzyszyłem waszemu wielkodusznemu zaangażowaniu w leczenie ofiar”; i napomniał, aby „nadal dokładać starań, żeby te przestępstwa już nigdy się nie powtórzyły”.

W czwartek Franciszek udaje się do Kongresu — jest pierwszym Papieżem, który przemówi do parlamentarzystów Stanów Zjednoczonych w ich siedzibie instytucjonalnej — a następnie przejedzie do Nowego Jorku.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: prawa człowieka sprawiedliwość społeczeństwo Waszyngton USA Ameryka Północna dyskryminacja Barack Obama podróż do USA Kongres USA papież Franciszek
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W