Znak powszechności Kościoła

Papież ogłosił imiona 14 nowych kardynałów - jest wśród nich Polak, abp Konrad Krajewski

Na 29 czerwca Papież Franciszek zwołał konsystorz w związku z mianowaniem czternastu nowych kardynałów. Ogłosił to na zakończenie modlitwy Regina caeli 20 maja, w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, zaznaczając, że ich pochodzenie wskazuje na „powszechność Kościoła, który nadal głosi miłosierną miłość Boga wszystkim ludziom na ziemi”; podkreślił również, że włączenie nowych purpuratów „do diecezji rzymskiej wyraża nierozerwalną więź między Stolicą Piotrową a Kościołami partykularnymi rozsianymi po świecie”.

Nowo mianowani to: Louis Raphaël I Sako, chaldejski patriarcha Babilonii; hiszpański jezuita Luis Francisco Ladaria Ferrer, prefekt Kongregacji Nauki Wiary; Włosi Angelo De Donatis, wikariusz generalny Rzymu, i Giovanni Angelo Becciu, substytut w Sekretariacie Stanu i delegat specjalny papieża przy Suwerennym Zakonie Rycerskim z Malty; Polak Konrad Krajewski, jałmużnik, oraz pasterze sześciu diecezji — Pakistańczyk Joseph Coutts z Karaczi; Portugalczyk António dos Santos Marto z Leirii-Fatimy; Peruwiańczyk Pedro Ricardo Barreto Jimeno z Huancayo, Malgasz Désiré Tsarahazana z Toamasiny, Włoch Giuseppe Petrocchi z L'Aquili i Japończyk Thomas Aquinas Manyo Maeda z Osaki. Do nich Papież postanowił dołączyć dwóch hierarchów i jednego zakonnika, „którzy wyróżnili się swoją służbą dla Kościoła”: Meksykanina Sergia Obesa Riverę, arcybiskupa seniora z Xalapy; Boliwijczyka Toribia Ticonę Porca, biskupa seniora prałatury terytorialnej Corocoro; hiszpańskiego misjonarza klaretyna Aquilina Bocosa Merina.

„Módlmy się za nowych kardynałów — zakończył Papież po wymienieniu ich nazwisk — aby umacniając swoje przylgnięcie do Chrystusa, najwyższego Kapłana miłosiernego i wiernego, pomagali mi w pełnieniu posługi Biskupa Rzymu dla dobra całego świętego, wiernego ludu Bożego”.

Wcześniej Franciszek odprawił w Bazylice Watykańskiej Mszę św. uroczystości Zesłania Ducha Świętego, po czym pojawił się w oknie gabinetu Pałacu Apostolskiego na zwyczajowym niedzielnym spotkaniu na modlitwie maryjnej i w obydwu przypadkach skomentował czytania tej uroczystości. W homilii podczas Mszy św. w szczególności ponownie apelował o pokój dla Ziemi Świętej, stwierdzając z goryczą, że nazwa Gaza dziś brzmi szczególnie „boleśnie”.

Apel ten został powtórzony po antyfonie maryjnej okresu wielkanocnego. „Zesłanie Ducha Świętego — wyjaśnił — prowadzi nas do serca Jerozolimy. Wczoraj wieczorem duchowo przyłączyłem się do czuwania na modlitwie o pokój, które odbywało się w tamtym mieście — świętym dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów. A dziś nadal wzywamy Ducha Świętego, aby wzbudził pragnienie i gesty dialogu oraz pojednania na całym Bliskim Wschodzie”. Następnie, „w szczególnej wzmiance” o Wenezueli prosił, „aby Duch Święty obdarzył cały lud — cały, rządzących, lud — mądrością potrzebną do znalezienia drogi pokoju i jedności”. A w szczególności wzniósł modlitwy „za więźniów, którzy zmarli” podczas buntu w więzieniu.

Na koniec, przed pozdrowieniem różnych obecnych grup pielgrzymów, Papież powiedział, że Zesłanie Ducha Świętego naznaczyło „początek uniwersalnej misji Kościoła”. Dlatego, wyjaśnił, w tym dniu „zostaje ogłoszone Orędzie na najbliższy Światowy Dzień Misyjny”. Odnośnie do tego Franciszek przypomniał również, że poprzedniego dnia przypadała 175. rocznica powstania Dzieła Misyjnego Dzieci”, „w którym dzieci uczestniczą w misji przez modlitwę i drobne codzienne gesty miłości i służby”.

 

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama