Dzień Modlitwy w intencji pokoju Na Bliskim Wschodzie

Wspólna modlitwa o pokój ma wielką moc - temu służyło ekumeniczne spotkanie modlitewne w Bari 7.07.2018

W sobotę 7 lipca 2018 w Bari odbyło się spotkanie ekumeniczne, na które Papież Franciszek zaprosił patriarchów Kościołów prawosławnych, Katolickich Kościołów Wschodnich i innych przedstawicieli Wspólnot chrześcijańskich. Byli to m.in. Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I; zwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego — Papież Aleksandrii i Patriarcha Stolicy św. Marka Tawadros II; zwierzchnik Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego — Patriarcha Antiochii i Całego Wschodu Ignacy Efrem II; Katolikos-Patriarcha Asyryjskiego Kościoła Wschodu Mar Gewargis III; przedstawiciel Patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla — metropolita wołokołamski Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego; pięciu patriarchów Katolickich Kościołów Wschodnich; administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa; biskup Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Jordanii i Ziemi Świętej Sani Ibrahim Azar oraz sekretarz generalna «ad interim» Rady Kościołów Bliskiego Wschodu Souraya Bechealany. Papieżowi towarzyszyli m.in. kardynałowie: Pietro Parolin — Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, Angelo Becciu — były substytut do spraw ogólnych Sekretariatu Stanu, Leonardo Sandri — prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, Kurt Koch — przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

O godz. 8.15 Franciszek przybył helikopterem na plac Krzysztofa Kolumba w Bari. Powitali go metropolita archidiecezji Bari-Bitonto abp Francesco Cacucci, przewodniczący Regionu Apulii oraz prefekt i burmistrz miasta. Stamtąd Ojciec Święty przejechał samochodem do bazyliki św. Mikołaja, przed którą witał przybywających przedstawicieli Kościołów. Do bazyliki wszedł jako ostatni i po powitaniu przez jej rektora, Giovanniego Distante, oraz jego współbraci dominikanów zszedł zprzedstawicielami Kościołów do krypty, gdzie przy grobie św. Mikołaja uczcili jego relikwie i zapalili lampę oliwną («uniflamma»), będącą symbolem nadziei na przywrócenie jedności chrześcijan.

Następnie Papież i przedstawiciele Kościołów udali się odkrytym autobusem na nadmorską promenadę, gdzie odbyło się ekumeniczne spotkanie modlitewne, w formie Liturgii Słowa, z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób. Po przemówieniu wprowadzającym Franciszka patriarchowie wypowiadali kolejno swoje modlitwy, które były przeplatane śpiewem zgromadzonych wiernych. Fragmenty Ewangelii odczytano po włosku, francusku i arabsku. Na zakończenie każdy w swoim języku odmówił modlitwę «Ojcze nasz». Po czym grupa młodych ludzi — reprezentantów trzynastu wikariatów archidiecezji — wręczyła Papieżowi i przedstawicielom Kościołów zapalone lampiony, symbolizujące pragnienie zaprowadzenia pokoju na Bliskim Wschodzie.

Z nadbrzeża Papież i przedstawiciele Kościołów pojechali znów do bazyliki św. Mikołaja, gdzie odbyli ponaddwugodzinne spotkanie przy drzwiach zamkniętych. Siedząc przy okrągłym stole, ustawionym w centrum nawy bazyliki, rozmawiali na temat aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w tym kontekście o dramatycznym położeniu tamtejszych chrześcijan. Po zakończeniu rozmów wyszli przed bazylikę, gdzie Franciszek wygłosił przemówienie i wraz z Papieżem Tawadrosem wypuścili białe gołębie, symbolizujące pokój. Później uczestnicy «ekumenicznego szczytu pokojowego» zjedli obiad w rezydencji arcybiskupa Bari.

Po pożegnaniu się z nimi i wizycie w katedrze miejskiej Ojciec Święty udał się na plac Krzysztofa Kolumba, skąd odleciał helikopterem do Watykanu.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama