Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Wojna w Jemenie

L'Osservatore Romano

Jemen w poszukiwaniu pokoju

Jemen w poszukiwaniu pokoju - foto
Autor/źródło: Pixabay, rebcenter-moscow

Zjednoczone Emiraty Arabskie gotowe są poprzeć propozycje ONZ w sprawie nowych rozmów

27 września 2018

Podczas gdy w Jemenie coraz bardziej pogłębia się głód i niedostatek, Zjednoczone Emiraty Arabskie wyraziły swoją gotowość poparcia propozycji Organizacji Narodów Zjednoczonych co do nowych rozmów pokojowych. Oświadczył to wczoraj minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Anwar Gargash po spotkaniu w Nowym Jorku z wysłannikiem specjalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych do Jemenu Martinem Griffithsem. Informuje o tym satelitarna stacja telewizyjna Al Arabiya.

Komunikat nadszedł po dwóch tygodniach od porażki rozmów pokojowych w Genewie, kiedy to nie stawiła się delegacja ruchu rebelianckich bojówek Huti. „Odbyłem bardzo owocne dyskusje na temat Jemenu w Nowym Jorku z Griffithsem i potwierdziłem nasze poparcie dla procesu politycznego pod kierunkiem ONZ po zastoju w Genewie”, napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych. „W pełni poprzemy propozycje Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby szybko podjąć nowe rokowania”, dodał Gargash. A koalicja wojskowa pod kierunkiem saudyjskim, która w Jemenie walczy przeciwko Huti, poinformowała, że jest gotowa otworzyć trzy korytarze humanitarne między portem w Hudajdzie nad Morzem Czerwonym (kontrolowanym przez rebeliantów, nieczynnym i oblężonym przez tę koalicję) a stolicą Saną, która również jest w rękach buntowników.

Pomimo prób osiągnięcia zakończenia w sposób pokojowy poważnego kryzysu, starcia nie słabną. I wzrasta liczba dzieci zabitych lub uwikłanych w konflikt. UNICEF, Fundusz Narodów Zjednoczonych ds. Dzieci, wyraził się o sytuacji, że jest na granicy wyobrażalności. „Po ponad trzech latach walk sytuacja dzieci w Jemenie nadal się pogarsza, zamiast poprawiać”, napisane jest w raporcie. Ponad 11 mln dzieci — 80% nieletnich Jemeńczyków — „desperacko potrzebuje pomocy humanitarnej”, wskazuje UNICEF. 

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokój fundamentalizm islam ONZ Bliski Wschód Arabowie Jemen Zjednoczone Emiraty Arabskie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W